Animparadise بهشت انیمه انیمیشن مانگا

دانلود زیر نویس فارسی انیمه ها  تبلیغات در بهشت انیمه

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 16 تا 21 , از مجموع 21

موضوع: اینکاها و مایاها

کاربر افتخاری فروم Madman آواتار ها
    نگارشها
    4,849

پاسخ : اینکاها و مایاها

تنها شهر سوخته معروف برای همین ایرانه
    منم نشنیدم جای دیگه ای در دنیا شهری به این نام معروف باشه

2. 3 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

Registered User ASUMA آواتار ها
    نگارشها
    4,020

نقل قول نوشته اصلی توسط Madman نمایش پست ها
    تنها شهر سوخته معروف برای همین ایرانه
    منم نشنیدم جای دیگه ای در دنیا شهری به این نام معروف باشه
    vi veri veniversum vivus vici
    به قدرت حقیقت ، من جهان هستی رو فتح میکنم

4. 3 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

گسترش :

تمدن اینکا در آغاز تنها یک دولت-شهر کوچک شامل شهر کوزکو و سرزمینهای پیرامون آن بود، اما در سدهٔ پانزدهم میلادی، پاچاکوتی، نهمین امپراتور اینکا و ملقب به ساپا اینکا (رهبر بزرگ)، با گشودن بخش بزرگی از کوه‌های آند، قلمرو اینکا را از حدود کوزکو بسیار فراتر برد و دولت-شهر کوزکو را به یک امپراتوری بزرگ تبدیل کرد. این امپراتوری که تاهوان‌تین‌سویو نامیده می‌شد، یک سازمان فدرالی با یک دولت مرکزی (کوزکو) و چهار استان با دولت‌های محلی به نام‌های: چینچای‌سویو، آنتی‌سویو، کونتی‌سویو و کولاسویو بود. همچنین گمان می‌رود که پاچاکوتی سازندهٔ شهر اسرارآمیز ماچوپیچو بوده باشد. پس از پاچاکوتی، دیگر فرمانروایان اینکا به ترتیب عبارت بودند از:

توپاک اینکا یوپانکوی پسر پاچاکوتی
    توپاک اینکا دهمین امپراتور اینکا در زمان فرمانروایی پدرش فرمانده ارتش تاهوان‌تین‌سویو بود. وی در سال ۱۴۶۳ میلادی، بخشی از سرزمینهای شمالی قلمرو پدرش (شامل بخش‌هایی از اکوادور و کلمبیای کنونی) را گشود و پس از مرگ پدرش در ۱۴۷۱ و رسیدن به امپراتوری نیز به فتوحاتش ادامه داد. مهم‌ترین گشایش‌های وی، فتح کشور چیمور (جدی‌ترین دشمن اینکا در کرانه‌های پروی کنونی) بود.

هوایناکاپاک پسر توپاک اینکا

در زمان هوایناکاپاک، یازدهمین فرمانروا، امپراتوری اینکا به بیشترین وسعت خود رسید. او بخش‌هایی از شیلی و آرژانتین کنونی را به قلمرو امپراتوری پیوست کرد. نیز برخی از شورشهای داخلی را سرکوب نمود. هم‌چنین قلمروش را میان دو فرزندش، هواسکار و آتاهوالپا تقسیم کرد.

6. 3 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

سازمان اجتماعی و اقتصادی :

اینکاها زندگی اجتماعی پیشرفته‌ای داشته‌اند. دولت اینکا آنان را از حداقل امکانات بهره‌مند می‌ساخت، و محل سکونت قبایل مختلف را تعیین می‌نمود. هر خانواده‌ای از دولت زمین دریافت می‌کرد و همهٔ افراد موظف بودند روی زمینی که دولت در اختیارشان قرار داده کار کنند و مالیات خود را نیز بپردازند. افراد سالم جامعه می‌بایست معلولین را در کشت و زرع یاری می‌کردند. ازدواج برای مردان در سن ۲۴ سالگی و برای زنان در سن ۱۸ سالگی الزامی بوده است. امپراتوری اینکا، دارای شبکه‌ای پیشرفته از راه‌ها بوده و در بیرون شهرها، انبارهایی برای نگهداری از خواربار و مواد غذایی وجود داشته است. نوع نظام اقتصادی امپراتوری اینکا سبب شده است که از این امپراتوری به عنوان یک تمدن کمونیستی یاد شده و گاه با امپراتوری‌های ایران و روم باستان مقایسه شود.

8. 2 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

خوب برسیم به بحث مایاها ....

قوم عجیب و قریب (یعنی پر رمز و راز) که خیلی چیزهای عجیبی نزدشون یافت میشه ...

عزیزان در صفحه گذشته خیلی از مطالب مفید رو گفتند ، من در 1پست تمام مطالبی رو که دارم رو براتون میذارم ، زیاد کامل نیست ولی قابل قبول هستند ، همونطور که گفتم ، خوشحال میشم با اطلاعاتتون ، اطلاعات منو هم زیاد کنید ...

مرسی .

10. 2 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

قوم مایا

مایا نام مجموعه‌ای از اقوام سرخ‌پوست در جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی است. مایاها از مشهورترین قبایل بوده‌اند. آنان شهرهایشان را در دل جنگلهای بارانی می‌ساختند. فرزندان آنها، هنوز هم در این منطقه‌ها زندگی می‌کنند.

قوم مایا از جمله تمدن‌های بسیار پیشرفته آمریکای مرکزی بود. دست آوردهای مایاها در هنر، معماری، نجوم و ریاضیات بسیار چشمگیر بود.

مایای بزرگ :

نخستین مایاها در دولت-شهرهایی زندگی می‌کردند که به احتمال زیاد پادشاهان روحانی آنها را رهبری می‌کردند.شواهدی از این دولتها در حدود ۲۵۰ میلادی در دست است؛ مثل ستون‌های سنگی که به امر حکمرانان برافراشته شدند تا آنان موفقیتهایشان را بر آنها ثبت کنند.طی چند نسل، مایاها شهرهای بزرگی چون تیکال (نام قدیمی گواتمالا) ساختند که جمعیت آن به ۵۰ هزار نفر می‌رسید.مایاها در سرتاسر شبه جزیره یوکاتان تا اقیانوس آرام پخش شده بودند.

جامعه مایاها :

این جامعه جامعه ای طبقاتی بوده.رؤسای محلی(کاسیک ها)که طبقه اشراف را تشکیل می دادند؛ کاهنان(آکین ها)که وظیفه دار انجام مراسم مذهبی بودند؛ عامه مردم و بردگان (اعم از اسیران و مجرمین) که قشر مادون جامعه به حساب می امدند. این جامعه توسط یک فرمانروای موروثی(هالات، کلیت)، رؤسای محلی(باتاپ ها)و یک قشر از ماموران(توپیل ها)اداره می شد.

ثروت از زمین :

ثروت مایاها از بازرگانی و کشاورزی بود. چنان که ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد، مردم این منطقه ذرت وحشی پرورش می‌دادند که غذای اصلی آنها بود. دانه‌های ذرت را می‌پختند و یا برای تهیه حلیم آسیاب می‌کردند. کشاورزان مایا سیب زمینی، لوبیا سبز، آووکادو و سیب زمینی شیرین پرورش می‌دادند. آنان برای کار کردن در مزرعه، جانوران اهلی نداشتند؛ اما جانوران وحشی را شکار می‌کردند و ماهی می‌گرفتند. اغلب مردم در کلبه‌های جنگلی زندگی می‌کردند و فقط برای شرکت در بازارهای خرید و فروش یا مراسم مذهبی به شهر می‌رفتند.

اخترشناسی :

بزرگان دینی مایا آموخته بودند که چگونه سال خورشیدی، ماه قمری و حتی حرکتهای سیاره زهره را محاسبه کنند.مایاها برای این محاسبه‌ها، ریاضیات ترکیبی را بکار می‌گرفتند و ماهرانه تر از سایر ملتهای آمریکایی، از خط (نوشتار)، استفاده می‌کردند.

مرگ یک فرهنگ :

حدود سال ۸۰۰ میلادی، برخی از شهرهای جنوبی تمدن مایا متروکه شدند. تا سال ۹۵۰ میلادی هم بیشتر شهرهای بزرگ ویران گردیدند. دلیل این موضوع مشخص نیست.مردم منطقه به زندگی در سرزمین مادری خود، اما در روستاها، ادامه دادند. تجدید حیاتی در تمدن مایا، در حدود سال ۱۲۰۰ میلادی بوجود آمد. اما پس از آن، در قرن شانزدهم، قلمروی مایا بدست مهاجمان اسپانیایی فتح شد.

12. 3 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

قوانین ارسال