Animparadise بهشت انیمه انیمیشن مانگا

دانلود زیر نویس فارسی انیمه ها  تبلیغات در بهشت انیمه

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 , از مجموع 24

موضوع: یشت

Registered User ASUMA آواتار ها
    نگارشها
    4,020

یشت

سلام ، تو این تاپیک برای شما واژه " یشت " رو معرفی میکنم و اینکه یشت چیست و به نمونه های از یشت ها اشاره میشود و به معرفی نام های 21 یشت ...

اسامی یشت های اول تا بیست و یکم :

یشت اول، هرمزد یشت
    یشت دوم، اَمِشَ سپنتَه (هفتن یشت)
    یشت سوم، اردیبهشت یشت
    یشت چهارم، خرداد یشت
    یشت پنجم، آبان‌یشت
    یشت ششم، خورشید یشت
    یشت هفتم، ماه یشت
    یشت هشتم، تیر یشت
    یشت نهم، گوش یشت یا درواسپ یشت
    یشت دهم، مهریشت
    یشت یازدهم، سروش یشت
    یشت دوازهم، رشن یشت
    یشت سیزدهم، فروردین‌یشت
    یشت چهاردهم، بهرام یشت
    یشت پانزدهم، رام یشت
    یشت شانزدهم، دین یشت
    یشت هفدهم، ارد یشت
    یشت هیجدهم، اشتاد یشت
    یشت نوزدهم، زامیادیشت
    یشت بیستم، هوم یشت
    یشت بیست و یکم، ونند یشت

vi veri veniversum vivus vici
    به قدرت حقیقت ، من جهان هستی رو فتح میکنم

2. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

پاسخ : یشت

یشت

یَشت‌ از نظر لغوی هم ریشه با کلمهٔ یسن است و معنی تحت اللفظی آن نیز پرستش و نیایش است. یشت‌ها سرودهایی هستند که عموماٌ به ستایش خدایان قدیم ایرانی مانند مهر، ناهید و تیشتر و غیره اختصاص دارند. همهٔ یشت‌ها از نظر قدمت یکسان نیستند.

در اوستا یشت، نام بخشی از کتابِ اوستا، کتاب دینی زرتشتیان است. یشتن در زبانِ پهلوی، بمعنای ستودن و عبادت کردن است. در اوستا، ۲۱ یشت و به نام‌های گونه‌گون وجود دارد و در آنها عناصرِ مهم از دیدگاهِ مزدیسنا ستوده می‌شوند.

هر یک از یشت‌های بزرگ در نسخه‌های خطی به بخش‌هایی تقسیم می‌گردد که اصطلاحاً کرده نامیده می‌شوند. لازم به تذکر است که تقسیم‌بندی هر یشت به بندها که در چاپ‌های کنونی اوستا معمول است، در نسخه‌های خطی دیده نمی‌شود و یک روش ابداعی است که توسط دانشمندان اوستاشناس عصر حاضر و به منظور سهولت استفاده و ارجاع به وجود آمده‌است.

4. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

هرمز یشت

هرمزد یشت نخستین یشت موجود در کتاب اوستا می‌باشد که با نام خدای دین زرتشتی یعنی هورمزد آغاز می‌شود.مجموعا دارای سی‌وسه کرده است.هرمزد یشت در ستایش خداوند سروده شده‌است.

نمونه‌ای از هرمزدیشت

از کرده دوازدهم
    پشتیبان نام من است.
    آفریننده و نگاهبان نام من است.
    شناسنده و سپندترین مینو نام من است.
    چاره بخش نام من است.
    چاره بخشترین نام من است.
    پیشوا نام من است.
    بهترین پیشوا نام من است.
    اَهوره نام من است.
    مَزدا نام من است.
    اَشَوَن نام من است.
    اَشَوَنترین نام من است.
    فَرِهمند نام من است.
    فَرِهمندترین نام من است.
    بسیار بینا نام من است.
    بسیار بیناتر نام من است.
    دور بیننده نام من است.
    دور بینندهتر نام من است.

کرده چهارم

این است پیروزمندترین و چاره بخشترین چیزها
    این است آنچه بر دشمنی ِدیوان و مردمان دُروَند چیره شود. این است آنچه در سراسر جهان اَستومَند، بیشتر در اندیشهی مردمان کارگر افتد.
    این است آنچه در سراسر جهان اَستومَند، بهتر نهادِ مردمان را پاک کند.

6. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

هفتن یشت

هفتن یشت بخشی از اوستاست. در اوستا دو هفتن یشت وجود دارد.یکی در یسنا و بخش گاهان که هات های ۳۵ تا ۴۲ را دربرمی‌گیرد و احتمالا سروده زرتشت بوده‌است و دیگری هفتن یشت کوچک که دومین یشت موجود در یشت‌های اوستا می‌باشد و پس از هفتن یشت بزرگ تنظیم شده‌است.هفتن یشت کوچک در ستایش سپنته مینو و امشاسپندان می باشد.

نمونه‌ای از هفتن یشت کوچک

اهوره‌مزدای ِرایومند ِفره‌مند را می‌ستاییم.
    اَمشاسپندان، شهریاران ِنیک ِخوب‌کُنش را می‌ستاییم.
    بهمن اَمشاسپند را می‌ستاییم.
    آشتی ِپیروز را که دیدبان ِدیگر آفریدگان است، می‌ستاییم.
    دانش ِسرشتی ِمزداآفریده را می‌ستاییم.
    دانش ِآموزشی مزداآفریده را می‌ ستاییم.

8. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

اردیبهشت یشت

اردیبهشت یشت نام یشت سوم در اوستا است که به ستایش اشه ‌وهیشته یا همان اردیبهشت امشاسپند اختصاص دارد.از نوزده بخش تشکیل شده و در نسخ موجود برخی جاها افتادگی دارد.

نمونه ای از اردیبهشت یشت

بخش سوم

من اردیبهشت را همیخوانم.
    هنگامیکه من اردیبهشت را بخوانم، ‌آرامگاه نیک دیگر امشاسپندان نیز - که مزدا آنرا با اندیشهی نیک نگاهداری میکند؛ که مزدا آن را با گفتار نیک نگاهداری میکند؛ که مزدا آن را با کردار نیک نگاهداری میکند - گشوده شود.
    آن آرامگاه نیک در گـَرزمان اهوره است.

بخش ششم

کسی از پزشکان به یاری «اشه» درمان کند. کسی از پزشکان به یاری دانش درمان کند. کسی از پزشکان با کارد درمان کند.
    کسی از پزشکان با گیاهان درمان کند. کسی از پزشکان با منثره درمان کند.
    درمانبخشترین پزشکان کسی است که با منثرهی ورجاوند درمان کند.
    آن که بیماریهای اندرونهی اشون مرد را درمان کند، درمانبخشترین پزشکان است

10. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

خرداد یشت

خرداد یشت نام یشت چهارم در کتاب اوستا می‌باشد که در ستایش هیوروتات یا همان خرداد امشاسپند سروده شده‌است

نمونه خرداد یشت

بند اول
    اَهورهمَزدا به سِـپیتمان زَرتــُشـت گفت :
    من یاری و رستگاری و رامش و بهروزی خـُرداد را برای مردمان اَشـَوَن بیافریدم ...
    کسی که در میان اَمشاسپَندان، او را بستاید، بدان مانـَد که امشاسپندان بهمن و اَردیبهشت و شهریور و سپَندارمذ و خـُرداد و اَمُرداد را ستوده باشد.

12. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

ابان یشت

آبان‌یشت یکی از قسمت‌های یشت‌ها در اوستاست که به ستایش ناهید یا آناهیتا ایزد بانوی آب‌ها اختصاص دارد.

آبان‌یشت یکی از یشت‌ها یا قصاید بسیار بلند اوستا ست و دارای ۳۰ کرده و ۱۳۳ بند است. آبان‌یشت از نظر ترتیب یشت پنجم و از لحاظ تفصیل پس از فروردین‌یشت و مهر‌یشت قرار دارد و سومین یشت بزرگ به شمار می‌آید.
    در بند ۱-۱۵ در مدح و ثنای ناهید سخن رفته‌است.
    در بند ۱۶-۸۳ از پادشاهان و نامدارانی که پیش از زرتشت ناهید را ستودند، یاد می‌کند.
    در بند ۸۴-۹۶ از مینوی نژاد بودن ناهید، و نزول وی از کره ستارگان به طرف زمین صحبت می دارد و حاوی دستوری است که خود ناهید به زرتشت می دهد از آنکه چگونه مردم او را بستایند.
    در بند ۹۷-۱۱۸ دگرباره از ستایش پادشاهان و نامدارانی صحبت می دارد که معاصر زرتشت بودند.
    در بند ۱۱۹-۱۳۲ در تعریف و توصیف ناهید است.

در آبان یشت نیز همانند یشت‌های دیگر اعتقادات پیش از زرتشت با عقاید زرتشتی درآمیخته‌است. در بندهای ۳ تا ۵ و ۹۶ و ۱۳۲ مشخصات پیش زرتشتی (Pre-Zoroastrian) ایزدبانوی آناهیتا و نیروی حیات بخشی او دیده‌می شود. در بندهای دیگر خصوصیت زرتشتی شدهٔ او آشکار است و به گونه‌ای اهورامزدا به او حیات بخشیده‌است تا در ستیز آفریدگان نیک با بدی یاور آنان باشد، مانند بندهای ۱، ۶، ۷، ۹۴، ۹۵، ۱۰۴ و ۱۱۸. این بندها همه قدیمی است و احتمالاً به دوره‌های پیش از هخامنشیان تعلق دارد. کریستن سن ذکر نام بابل را در این یشت (بند ۲۹) قرینه‌ای می‌داند که این یشت در دروهٔ هخامنشی تدوین نهایی یافته‌است.

ذکر ایرانویج در آبان‌یشت

در بند ۱۰۴ نام ایرانویج آمده است: «او را بستود زرتشت پاک در آریاویچ در کنار رود دائیتیا با هوم آمیخته به شیر با برسم با زبان خرد با پندار و گفتار و کردار نیک با زَور و با کلام بلیغ»

14. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

خورشید یشت

خورشید یشت نام یشت ششم در کتاب اوستا است که به ستایش خورشید ایزد می‌پردازد.خورشید در زبان اوستایی هئور خشَئتَ می‌باشد که در گاهان زرتشت تنها بصورت هَئور آمده است.این یشت را خیر یشت هم نامیده اند و در تفسیرهای پهلوی از آن به خور یشت یاد شده‌است.خورشید یشت دارای هفت بند است.

نمونه ای خورشید یشت :

خورشید ِجاودانه‌ی رایومند ِتیزاسب را می‌ستایم.
    هنگامی که خورشید فروغ بیفشاند و تابان شود، هنگامی که خورشید بدرخشد، سد ها و هزار ها ایزد ِمینُوی برخیزند و این فرّ را فراهم آورند و فروفرستند.
    آنان این فـَرّ را بر زمین ِاَهوره‌آفریده پخش کنند،‌ افزایش ِجهان ِاَشَه را، افزایش هستی اشه را.

16. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

ماه یشت

ماه یشت هفتمین بخش یشت در اوستا است که در آن بگونه‌ای تلویحی به ستایش ماه و نورافکنی و روشنگری او پرداخته می‌شود.ماه یشت دارای هفت بند است.

نمونه های از ماه یشت :

بند دوم :

ماه در چه هنگام در افزایش است ؟
    ماه در چه هنگام رو به کاهش است ؟
    - در پانزده روز ماه می‌افزاید. در پانزده روز ماه می‌کاهد. درازای ِزمان ِافزایش آن،‌ برابر درازای ِزمان ِکاهش آن است.
    - «از کیست که ماه می‌افزاید و دیگر باره می‌کاهد ؟»

بند چهارم :

هنگامی که فروغ ماه بتابد، همیشه در بهاران گیاه سبز از زمین می‌روید.
    اَندَرماه، پُرماه،‌ ویشَپْتـَثَ.
    «اَندرماه ِ» اَشَوَن، آن اَشَوَن و رَد ِاَشَه را می‌ستاییم.
    «پُرماه» اَشَوَن، آن اَشَوَن و رَد ِاَشَه را می‌ستاییم.
    «ویشپتث»ی اَشَوَن، آن اَشَوَن و رَد ِاَشَه را می‌ستاییم.

18. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

تیر یشت

تیر یشت هشتمین بخش یشت ها در اوستا می‌باشد که در ستایش ایزد تیشتر سروده شده‌است.این بخش که از طولانی‌ترین یشت‌های موجود است دارای ۱۶ کرده و ۶۲ بند است.ایزد تیشتر در اوستایی تیشتریه در متون پهلوی تیشتر و در فارسی تیر خوانده می‌شود.تیشتر موکل بر ستاره ی تیر است که وظیفه مبارزه با دیو خشکسالی را دارد.در این یشت از نبرد میان تیشتر و اپوش یا دیو خشک‌سالی سخن رفته‌است.همچنین از موارد دیگر این یشت اشاره‌ای است که در اینجا به آرش کمانگیر در بندهای ۶ و ۷ و ۳۷ و ۳۸ شده‌است.درباره رابطه آرش و تیشتر اختلافاتی وجود داراد.ابراهیم پورداوود این یشت را یکی از ادبی‌ترین و زیباترین بخش‌های اوستا دانسته‌است

نمونه های از تیر یشت :

از کرده چهارم :

تشتر، ستارهی رایومند فرهمند را میستاییم که شتابان به سوی دریای «فراخ کرت» بتازد،
    چون آن تیر در هوا پَران که آرش تیرانداز - بهترین تیرانداز ایرانی
    از کوه «اَیریو خشتوثَ» به سوی کوه «خوانونـَت» بیانداخت

کرده نهم بند سی و هشتم :

آنگاه، اهورهمزدا بدان دمید [ و امشاسپندان ] و مهر فراخ چراگاه - هر دو - آن [ تیر ] را راهی پدید آورند.
    اشی نیک و بزرگ و «پارند» سبک گردونه، با هم از پی آن روان شدند تا هنگامی که آن [ تیر ] پران بر کوه «خوانوَنت» فرود آمد و در «خوانونت» به زمین رسید.
    برای فر و فروغش من او را با نماز [ی به بانگ ] بلند و با زَور میستایم.
    آن ستارهی تشتر را، تشتر ستارهی رایومند فرهمند را میستاییم،
    با هوم آمیخته به شیر با بَرسَم، با زبان خرد و «منثرَه»،
    با اندیشه و گفتار و کردار [ نیک ]، با زور و با سخن رسا.
    ینگهه هاتـَم

20. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

گوش یشت

گوش یشت یشت نهم کتاب اوستا می‌باشد که در ستایش گائوشا یا گوش ایزد یا ایزدبانوی نگهبان چارپایان سروده شده‌است.این یشت دارای هفت کرده و سی‌ودو بند است و بنام درواسپ یشت نیز شهرت دارد.درواسپ واژه‌ای اوستایی برای گوش ایزد بود که معنی دارنده اسبان تیزرو می‌داده‌است.

نمونه ای از گوش یشت :
    کرده سوم بند دوازدهم

دْرَواسپِ توانای ِمزداآفریده‌ی اَشَوَن را می‌ستاییم که ستوران ِخُرد را تندرست نگاه می‌دارد؛
    ‌که ستوران ِبزرگ را تندرست نگاه می‌دارد؛ که دوستان را تندرست نگاه می‌دارد؛ که کودکان را تندرست نگاه می‌دارد؛‌ با دیدبانان بسیار دور ..
    آن که دارای اسبان ِزین کرده و گردونه‌های ِپر تکاپو با چرخ‌های ِخروشان است ...
    نیرومند ِبُرزمند ِپاداش نیک بخشنده و درمان‌بخشی که اَشَوَن مردان را یاری رساند و پیشه‌ی درست بخشد و آرامگاه آماده کند.

22. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

مهریشت

هر‌یشت یا یشت دهم پس از فروردین‌یشت بلندترین یشت است. این یشت منسوب به مهر و یکی از یشت‌های منظوم بسیار کهن است. این یشت به ۳۵ باب تقسیم گردیده و مجموعاً ۱۴۶ بند است. مهریشت به خوبی یادآور عهد آریا‌یی است اما نیز به روشنی در آن اصطلاحات زرتشتی دیده می‌شود. دانشمند هلندی تیل کلیهٔ مطالب مهریشت را تحلیل کرده و آثار آریایی و تجدد زرتشتی آن را نشان داده‌است. از مهریشت دو مطلب عمده می‌توان استخراج کرد. اول راستی و دوم دلیری. مهریشت از آنجا آغاز می‌شود که اهورامزدا به زرتشت گوید مهر را شایستهٔ ستایش و سزاوار نیایش آفریدم. کسی که به مهر دروغ گوید و پیمان شکند و شرط وفا نداند ویران کنندهٔ کشور و کشندهٔ راستی است. ای سپنتمان تو نباید عهدی را که بستی بشکنی، خواه با یک مزدیسنا، خواه با یک دیویسنا، چرا که معاهده با هر که بسته شد درست و قابل احترام است. در تفسیر پهلوی مهریشت آمده که این هزار گوش و ده هزار چشم که به مهر داده‎شده، هر کدام خود جداگانه ایزدانی هستند که از طرف مهر گماشته شده‌اند تا همهٔ اعمال مردمان را از آنچه دیده و شنیده‌اند به او خبر دهند. در مهریشت نیز غالباً آمده که مهر شهریاری بخشنده است از این جهت در میان طبقه شرفا و جنگجویان بیشتر از ایزدان دیگر ستوده می‌شده‌است. اینکه مهر خورشید نیست بلکه ایزد روشنائی و فروغ است به خوبی از خود یشت دهم از بند ۱۳ و ۹۵ بر می‌آید در این دو بند از برخاستن مهر پیش از خورشید و گردش او پس از فرو رفتن خورشید صحبت شده‌است. در بند ۱۴۵ همین یشت آمده ما ستارگان و ماه و خورشید و مهر، شهریار همهٔ ممالک را می‌ستائیم. از روی دستور یشت دهم آنانی که شایستهٔ مقام پیشوائی نباشند، نباید مباشر مراسم و تشریفات آئین مهر گردند. بعدها این شروط با آئین مهر به اروپا رفته و شاید مآخذ غسل تعمید همین شده‌باشد.

24. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

سروش یشت

سروش یشت یشت یازدهم کتاب اوستا می‌باشد که در ستایش سروش است.این یشت دارای پنج کرده و بیست‌وسه بند است.سروش که در متون اوستایی سَرَئوَشه خوانده‌می‌شود از ایزدان زرتشتی است که مظهر اطاعت الهی و فرمانبرداری از خداست.غیر از این یشت یک سروش یشت هادخت نیز موجود است که در یسنا قرار دارد.بنظر می‌رسد کامل آن هادخت نسک مفقود اوستای دوره ساسانی بوده‌باشد.این یشت را سه شب بعد از وفات درگذشتگان می‌خوانند و این را برای شفاعت درگذشته انجام می‌دهند چراکه سروش در سنت دینی یکی از سه ایزد داوری بر سر پل چینوت می‌باشد.از این رو این یشت را سروش یشت سه شب نیز نامیده‌اند.

نمونه سروش یشت :

کرده یکم :

سُروش ِپارسای بُرزمند ِپیروز ِگیتی افزای اَشَوَن، رَد ِاَشَه را می‌ستاییم.
    ای زرتشت !
    نیایش ِنیک،‌ بهترین کار در جهان است ...

کرده پنجم بند هجدهم :

یَثَه اَهو وَیْریو ..
    سُروش ِپارسای ِبُرزمند ِ پیروز ِگیتی افزای اَشَوَن، رَد ِاَشَه را می‌ستاییم؛
    همچون ستایشگر نخستین و پسین و میانین و پیشین با نخستین و پسین و میانین و پیشین پیشکش

26. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

رشن یشت

رشن یشت یشت دوازدهم کتاب اوستا است که در ستایش ایزد رشن سروده شده‌است.این یشت دارای سی‌وهشت بند است.رشن فرشته عدالت است و بر سر پل چینوت و هنگام گذار به بهشت در پدیده فرشگرد روان درگذشتگان را داوری می‌کند

نمونه ای از رشن یشت :

بند بیست و سوم :

ای رَشن ِاَشَوَن !
    اگر تو برفراز کوهساران درخشان و بسیار رشته‌ی البرز هم باشی؛ البرزی که از ستیغ ِآن مِه برنخیزد - آن جا که نه شب هست و نه تاریکی، ‌نه باد سرد و نه باد گرم، ‌نه ناخوشی ِکشنده و نه آلایش ِدیو آفریده -‌ ما تو را به یاری همی خوانیم.
    - ما دادخواهی را بدین جا آمده‌ایم.
    ما خشنودی رَشن ِتوانا را خواستاریم.
    من در این وَر، دوستی را به یاری همی خوانم به سوی آتش و بَرسَم، به سوی دستان ِسرشار، به سوی «وَرِ» روغن و به سوی شیره‌ی گیاهان.
    پس رَشن ِبزرگ توانا همراه باد پیروز،
    همراه دامویش اوپَمَن، همراه فَر ِکیانی و همراه پاداش مزداآفریده ‌به یاری تو شتابد و به سوی این وَرِ برپا شده،
    به سوی آتش و بَرسَم، به سوی دستان سرشار، به سوی وَرِ روغن و به سوی شیره‌ی گیاهان آید.
    ای رَشْن ِاَشَوَن ! ای راست‌ترین رَشن ! ای سپندترین رَشن ! ای داناترین رَشن ! ای رَشن که بهتر از همه بازتوانی شناخت !
    ای رَشن که دور را بهتر از همه توانی دید ! ای رَشن که دور را بهتر از همه توانی دریافت !
    ای رَشن که بهتر از همه، دادخواه را به فریاد رسی ! ای رَشن که دزد را بهتر از همه براندازی !
    اگر تو آزرده نباشی، دادخواه را بهتر بدانچه خواهان است، برسانی؛ بهتر زخم فرود آوری و دزد و راهزن را بهتر نابود کنی.

28. 3 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

نگارشها
    4,020

فروردین یشت

فروردین یشت یکی از قسمت‌های اوستا ست که در ستایش فروهر جوهر حیات یا فروشی هاست.

یشت سیزدهم به شمار می‌آید و دارای ۳۱ کرده و ۱۵۸ بند و در ستایش فروهرها یا فروشی‌هاست، که ارواح نگهبان آدمی به شمار می‌روند. این یشت مفصل‌ترین یشت است.

در بندهای ۱ تا ۸۴ به توصیف فروهرها و نقش آن‌ها در تکوین جهان و پاسبانی آن‌ها از موجودات جهان اختصاص دارد.

در بند ۱۱ به نقش فروهرها در بسته شدن نطفه در زهدان مادر و نقش آن‌ها در حفظ آن تا هنگام تولد اشاره شده‌است.

بندهای ۴۹ تا ۵۲ متضمن عقیدهٔ قدیمی فرود آمدن فروهرها در پایان سال به خانه‌هایی است که در هنگام حیات صاحب آن بدان تعلق داشته‌است.

در بندهای ۴۵ تا ۴۸ و ۶۹ تا ۷۲ به نقش جنگاوری فروهرها و پیروز گردانیدن فرمانروایانی که او را پرستش می‌کنند، اشاره رفته‌است.

در بندهای ۶۵ تا ۶۸ از نقش فروهرها در تقسیم آب و جلوگیری از خشک سالی سخن رفته‌است.

در بندهای ۳۷ و ۳۸ سخن از جنگ‌های اولیه ایرانیان زرتشتی با قبایل تورانی در میان است که نشانی از آن‌ها در جای دیگر اوستا وجود ندارد. از صور خیال در خور توجه در این بخش از یشت، تشبیه آسمان به پرنده‌ای است که زمین را همانند تخمی در برگرفته‌است (بند دو) و نیز تشبیه آسمان به جامهٔ ستاره نشان، که اهورامزدا آنرا در بر کرده‌است.

بخش بعدی این یشت به ستایش هفت دسته از فروهرهای قهرمانان دینی زرتشتی از گیومرث، نمونهٔ نخستین انسان تا سوشیانس اختصاص دارد

30. 4 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

قوانین ارسال