Animparadise بهشت انیمه انیمیشن مانگا

دانلود زیر نویس فارسی انیمه ها  تبلیغات در بهشت انیمه

صفحه 3 از 40 نخستنخست 1234513 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 45 , از مجموع 586

موضوع: شهروندی سبز و سالم باشیم

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

پاسخ : شهروندی سبز و سالم باشیم

انواع سرطان و چگونگی پیدایش آن

جسم انسان از میلیونها میلیون سلول تشکیل شده است که در کنار هم ، بافتهایی مانند ماهیچه‌ها ، استخوان و پوست را می‌سازند. اغلب سلولهای طبیعی بدن در پاسخ به تحریکاتی که از داخل و خارج بدن به آنها وارد می‌شود، رشد و تولیدمثل می‌کنند و در نهایت می‌میرند. اگر این فرآیند در مسیر تعادل و صحیح خود اتفاق بیفتد ، بدن سالم می‌ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می‌کند. اما مشکلات ، زمانی شروع می‌شود که یک سلول طبیعی دچار " جهش " و یا تغییر شده و به سلول سرطانی تبدیل می‌شود.

نحوه پیدایش سرطان
    یک سلول طبیعی ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی به یک سلول سرطانی تبدیل شود، ولی در اغلب موارد ، تبدیل در اثر مواجهه مکرر با مواد سرطانزا مانند الکل و دخانیات صورت می‌گیرد. شکل ظاهری و نیز عملکرد سلولهای سرطانی شده با سلولهای طبیعی تفاوت دارد. جهش یا تغییر ایجاد شده در dna یا ماده ژنتیکی سلول اتفاق می‌افتد. Dna همان مسئول کنترل شکل ظاهری و عملکرد سلول است. وقتی dna یک سلول تغییر می‌کند، آن سلول با سلولهای سالم کنار خود تفاوت می‌یابد و دیگر کار سلولهای طبیعی بدن را انجام نمی‌دهد. این سلول تغییر یافته از سلولهای همسایه‌اش جدا می‌شود و نمی‌داند چه زمانی رشدش باید به پایان برسد و بمیرد. به عبارت دیگر سلول تغییر یافته از دستورها و علائم داخلی که سلولهای دیگر در کنترل آنها هستند، پیروی نمی‌کند و به جای هماهنگی با سلولهای دیگر خودسرانه عمل می‌کند.

بدخیم شدن سرطان
    وقتی سلول " جهش یافته " تقسیم می‌شود ، به 2 سلول جدید " جهش یافته " تبدیل می‌گردد و این فرآیند به همین ترتیب ادامه می‌یابد تا همان یک سلول موذی به توده‌ای از سلولها که تومور نامیده می‌شود، تبدیل می‌گردد. گاهی این تومورها ، خوش خیم بوده و رشد نمی‌کنند. ولی در صورتی که سلولهای تومور رشد کنند و تقسیم شوند و سلولهای طبیعی اطراف خود را از بین ببرند و به نقاط دیگر
    بدن هم دست‌اندازی کنند، تومور بدخیم محسوب می‌شود. بزرگترین خطر تومورهای بدخیم ، توانایی آنها در حمله به بافتهای سالم و پخش شدن در بدن است و این همان متاستاز سرطان است. هر چه تومورها رشد کنند و بزرگتر شوند، جلوی رسیدن مواد غذایی و اکسیژن را به سلولهای سالم می‌گیرند و با پیشرفت سرطان ، سلولهای سالم می‌میرند و عملکرد و سلامت بیمار از بین می‌رود. اگر جلوی این فرآیند گرفته نشود، سرطان به مرگ می‌انجامد.

علائم هشدار دهنده سرطان
    •خونریزی غیر طبیعی در هر نقطه از بدن.
    •پیدایش هرگونه توده سفت سلولی در زیر پوست، مثلا در سینه یا نقاط دیگر.
    •پیدایش زخمی که به آسانی بهبود نمی‌یابد (بویزه در اطراف زبان ، دهان و لبها).
    •سوء هاضمه دائمی
    •تغییراتی در وضع خالها یا زگیل از قبیل تغییر رنگ ، بزرگ شدن ، خارش ، دردناک شدن و یا خونریزی از آنها که به مدت طولانی ادامه یابد.
    •پیدایش آشفتگی در اعمال روده‌ها یا مثانه که با درمانهای عادی بهبودی نیابد.
    •سرفه ، گرفتگی صدا و یا مشکل شدذن عمل بلع به مدت طولانی.

اگر هر یک از این علائم فوق بیش از دو هفته ادامه یابد، باید بیمار تحت بررسی تخصصی قرار گیرد. البته در بيشتر موارد این علائم حاکی از وجود سرطان نیستند.

انواع سرطانها
    اغلب سرطانها به سه دسته عمده تقسیم می‌شوند:
    کارسینوم : شامل سرطانهایی می‌شود که از سلولهایی که سازنده پوست هستند (مثل سرطان پوست) و یا لایه داخلی اعضا را می‌پوشانند (مثل سرطان ریه) و یا سازنده غدد هستند (مثل سرطان سینه) منشا می‌گیرد.

سارکوم : این دسته سرطانهایی هستند که از بافت همبند مثل غضروف ، استخوان و ماهیچه منشاء می‌گیرند. از اینرو سرطان استخوان یا سرطان ماهیچه را در هر نقطه از بدن سارکوم می‌گویند.

لوسمی و لنفوم‌ها : شامل سرطانهایی است که از سلولهای تشکیل دهنده خون و سلولهای ایمنی منشاء می‌گیرند.

در کشورهای غربی ، سرطان پوست شایعترین سرطان است و پس از آن سرطان سینه ، ریه ، پروستات ، روده بزرگ ، مثانه و رحم قرار دارد.

راههای پیشگیری
    پیشگیری اولیه از سرطان با اجتناب از عامل مسبب یا مصرف ماده‌ای که مانع از پیدایش فرایند بدخیمی می‌شود ، صورت می‌گیرد و شامل اقداماتی برای کاهش خطرات شیوه زندگی (اجتناب از توتون ، مصرف غذاهای کم چرب و غنی از فیبر ، استفاده از کرم ضد آفتاب) و مصرف عوامل پیشگیری شیمیایی است. عوامل پیشگیری شیمیایی داروها یا ریز مغذیها (مواد معدنی یا ویتامینها) هستند. عوامل زیر نیز در پیشگیری از سرطانها موثرند.

عدم استفاده از مشروبات الکلی و دخانیات.
    صرف غذاهایی که به صورت آب‌پز تهیه می‌شود.
    عدم استفاده از غذاهایی که آثار سوختگی در آنها نمایان است.
    استفاده از سبزیجات و انواع میوه‌ها
    استفاده کمتر از گوشت قرمز
    رعایت کامل امور بهداشتی

این نکته را جدی بگیرید :
    پرهیز از خوراکیها و داروهای شیمیایی که بدن انسان را در برابر هر نوع سرطان آماده میسازد
    آنچه امروز هستی ، حاصل دیروز توست. قدر امروز را بدانیم و انسانی بهتر برای فردا شویم.

2. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

روغن زيتون و پيري:

بسياري از بيماري‌هاي دوران پيري مثل پوکي استخوان و آلزايمر تحت تأثير رژيم غذايي قرار دارند.
    روغن زيتون با کمک به جذب کلسيم، باعث رسوب آن در استخوان‌ها شده و از پوکي استخوان جلوگيري مي‌ کند.
    روغن زيتون از بروز فراموشي و آلزايمر در افراد مسن جلوگيري مي‌ کند، ولي مکانيسم عمل آن ناشناخته است. به نظر مي ‌رسد اسيدهاي چرب غيراشباع موجود در روغن زيتون مي‌ تواند باعث حفظ ساختار غشاي سلول‌هاي مغزي شوند.
    فرآيند پير شدن در انسان با آسيب‌ تدريجي و تغيير ساختمان پوست همراه است. تغييرات پوست مثل ضخيم شدن و از دست دادن قابليت ارتجاعي لايه‌هاي پوست، به علت تجمع کلاژن باعث مي‌ شود که پوست در برابر عوامل خارجي مثل تشعشات خورشيدي که راديکال‌هاي آزاد را ايجاد مي‌ کنند حساس شده و روند پيري تسريع شود. مواد آنتي اکسيدان خصوصاً ويتامين e موجود در روغن زيتون از ايجاد راديکال‌هاي آزاد و فرآيند اکسيداسيون در سلول‌هاي پوستي و ايجاد سرطان‌هاي پوست جلوگيري مي‌ کند و کمک مي ‌کند تا سلول‌هاي پوست انعطاف‌ پذيري خود را حفظ کرده و عوارض پيري ديرتر ظاهر شود.

4. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

سم مرگبار در چيپس و سيب زميني سرخ کرده

شما چيپس زياد مي خوريد؟ مصرف روزانه سيب زميني سرخ شده شما بالا است؟
    پس دقت کنيد! زيرا سيب زميني سرخ شده و چيپس سالانه قرباني هاي زيادي مي گيرند!
    دانشمندان موفق به کشف ماده بسيار سمي به نام"آکريلاميد" شده اند که به خصوص در سيب زميني سرخ کرده و چيپس به وفور يافت مي شود.
    سازمان خواربار جهاني‎ (fao) و سازمان جهاني‎‎ بهداشت (who)‎ اعلام‎ کردند غـذاهـايـي مانند چيپس‎ هاي‎ سيب‎ زميني‎، قهوه‎ و محصـولات‎ غله‎‎اي‎ مانند نان‎ و بيسکويت‎‎ که در حـرارت بسيار بالا توليد مي‎ شوند، ممکن‎اسـت‎ حـاوي‎ ترکيبي‎ سرطان‎ زا به‎ نام‎ آکريلاميد باشند. 35 کارشنـاس‎ از 12 کشور که ‎‎اين‎ گـزارش‎ را تهيـه کرده‎‎اند اعلام‎ کردند غذاهايي‎ که مـيـزان‎ کربوهيدرات‎‎ آنهـا بالا و پروتئين آنها کـم‎ است‎‎ در صورت تهيه‎ در دماي‎ بالاتر از 120 درجـه‎، در آنهـا آکريلاميد تـوليـد مـي‌‌شود.

آکريلاميد يک ماده اسيدي سرطان زا است که هنگام سرخ کردن مواد کربوهيدراتي (که داراي ترکيبات کربن ، اکسيژن و هيدروژن هستند) ايجاد مي شود، اما مقدار آن در چيپس سيب زميني بيشتر است.

هنگام سرخ کردن يک کيلوگرم چيپس سيب زميني تا 3544 ميکروگرم آکريلاميد ايجاد مي شود. اما هنگام آب پز کردن مواد غذايي ، اين اسيد سرطان زا توليد نمي شود.
    طبق پژوهش هاي دانشمندان مختلف،آکريلاميد در مقايسه با مواد سمي ديگر شناخته شده درگوشت گاو يا انواع بيماري هاي پوستي مي تواند براي انسان ها تا صد برابر خطرناک تر باشد. آکريلاميد زماني خود را نمايان مي کند که محصولات غذايي بر اثر حرارت و خشکي تغيير حالت دهند.
    دکتر آمري نيا، متخصص تغذيه در مورد آکريلاميد مي گويد:
    ماده ي ‌سمي آكريلاميد (acrylamide) ، موجود درسيب زميني سرخ كرده و چيپس منجر به مرگ مي‌شود. آكريلاميد با تضعيف سيستم ايمني بدن، ابتلا به‌بيماري‌هاي عفوني و سرطان را افزايش مي‌دهد.
    عوارض عصبي اين سم شامل اختلال در هوشياري ، ضعف، تحريك پذيري و تغييرات رفتاري است. اختلالات باروري همچون تغيير در رفتارهاي جنسي، ناباروري و سقط ، تحريك و قرمزي پوست و نيز قرمزي چشم‌ها و عفوت‌هاي چشمي از ديگر عوارض آكريلاميد مي باشد. آكريلاميد در مقايسه با ساير موادسمي شناخته‌شده در مواد غذايي مي‌تواند صدها برابر خطرناك‌تر باشد. در صورت سرخ شدن مواد غذايي حاوي قند و آلبومين، سم آكريلاميد توليد مي‌شود.

6. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

ای خدا چون تو را بخوانم دعای مرا اجابت فرما و هرگاه ترا ندا کنم ، ندایم بشنو ...
    و چون با تو مناجات کنم بحالم توجه فرما که من بسوی تو گریخته ام و در حضور حضرتت ایستاده در حالی که بدرگاهت بحال پریشانی تضرع و زاری می کنم و به آنچه نزد تست چشم امید دارم
    ...
    و تو از دلم آگاهی و حاجتم را می دانی و ضمیر مرا می شناسی و هیچ امری از امور دنیا و آخرت من بر تو پنهان نیست و آنچه می خواهم به زبان اظهار کنم و از حوائجم سخن گویم و آنچه برای حسن عاقبتم به تو امید دارم ، همه را میدانی
    ...
    ...
    ای خدا اگر من لایق رحمتت نیستم تو لایقی که بر من از فضل و کرم بی پایانت جود و بخشش کنی
    ...
    ای خدای من اکنون در حضور تو ایستاده ام و حسن توکلم بر تو بَرَم ، سایهء لطف انداخته و آنچه از کَرَم و احسان ترا شایسته است با من آورده ای ، عفو و آمرزشت مرا فرا گرفته است
    ...
    ای خدا اگر تو مرا عفو کنی ، که از تو سزاوارتر به عفو است و اگر اجلم نزدیک شد و عمل صالحم مرا به تو نزدیک نکرد من هم اقرار به گناهانم را وسیلهء عفوت قرار داده ام
    ...
    خدایا من در توجهم به نفس خود بر خویش ستم کردم پس ای وای بر نفس من اگر تو او را نیامرزی
    ...
    ای خدا چنانکه لطف و احسانت در تمام مدت زندگی شامل حالم بود پس در مرگ مرا از احسانت محروم مساز و حال آنکه تو تمام عمر با من جز نیکی و احسان نکردی
    ...
    ای خدا با من آن کن که تو را شاید ' نه آنچه مرا باید '
    ...
    ...
    ای خدا تو در دار دنیا گناهانم را از تمام خلق پنهان داشتی و من در آخرت به ستاریت از دنیا محتاج ترم و چون لطف کردی و گناهانم را بر هیچ بنده صالحی آشکار نکردی پس روز قیامت هم مرا رسوا در حضور جمیع خلایق مگردان
    ...
    خدایا جود و بخششت بساط آرزوی مرا گسترده و عفو تو بهتر از عمل من است ، ای خدا پس آن روزی که میان بندگانت حکم می کنی آن رو مرا بلقاء خود شاد گردان
    ...
    ای خدا من چون کسی به درگاهت عذر می خواهم که به قبول عذر سخت محتاج است پس عذرم بپذیر ، ای کریم ترین کسی که گنهکاران از او معذرت می طلبند
    ...
    ای خدا حاجتم را رد مکن و دست طمعم را از درگاهت محروم برمگردان و امید آرزویم از لطف و کرمت منقطع مساز
    ...
    ای خدا اگر تو ارادهء خواری من داشتی به هدیه و احسانت سرافرازم نمی کردی و اگر می خواستی مرا رسوا سازی در دنیا معافم نمی فرمودی ، ای خدای من هرگز به تو این گمان نمی برم که حاجتی که به تو دارم و عمرم را در طلبش فانی کردم باز روا نسازی
    ...
    ...
    ای خدا اگر مرا به جرمم مواخذه کنی تو را به عفوت مواخذه می کنم و اگر مرا به گناهانم بازخواست کنی تو را به مغفرتت بازخواست کنم
    ...
    ...
    ای نزدیکی که هرگز دور از آنکه فریضه تُست نمیشوی ، ای با جود و کرمی که هرگز بخل بر آنکه امید احسانت دارد نمی کنی
    ...
    ای خدا به من دلی عطا کن که مشتاق مقام قرب تو باشد و زبانی که سخن صدقش به سوی تو بالا رود
    ...
    ...
    ای خدا مرا از آنان قرار ده که چون او را ندا کنی تو را اجابت می کند و چون به او متوجه شوی از تجلی جلال و عظمتت مدهوش میگردد پس تو با او در باطن راز می گوئی و او به عیان به کار تو مشغول است ...

8. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

آرام بداش و بدان
    براي هر اتفاقي دليلي وجود دارد
    و براي هر رويدادي زماني
    در هر لحظه امكاني هست
    در هر لحظه حضور دارم
    و بدان كه من پروردگار تو هستم..

10. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

استعفا

بدينوسيله من رسماً از بزرگسالی استعفا می دهم و مسئوليتهای يک کودک هشت ساله را قبول می کنم.
    می خواهم به يک ساندويچ فروشی بروم و فکر کنم که آنجا يک رستوران پنج ستاره است.
    می خواهم فکر کنم شکلات از پول بهتر است، چون می توانم آن را بخورم!
    می خواهم زير يک درخت بلوط بزرگ بنشينم و با دوستانم بستنی بخورم .
    می خواهم درون يک چاله آب بازی کنم و بادبادک خود را در هوا پرواز دهم.
    می خواهم به گذشته برگردم، وقتی همه چيز ساده بود، وقتی داشتم رنگها را، جدول ضرب را و شعرهای کودکانه را ياد می گرفتم، وقتی نمی دانستم که چه چيزهايي نمی دانم و هيچ اهميتی هم نمی دادم .
    می خواهم فکر کنم که دنيا چقدر زيباست و همه راستگو وخوب هستند.
    می خواهم ايمان داشته باشم که هر چيزی ممکن است و می خواهم که از پيچيدگيهای دنيا بی خبر باشم .
    می خواهم دوباره به همان زندگی ساده خود برگردم،نمی خواهم زندگی من پر شود از کوهی از مدارک اداری، خبرهای ناراحت کننده، صورتحساب، جريمه و...
    می خواهم به نيروی لبخند ايمان داشته باشم، به يک کلمه محبت آميز، به عدالت، به صلح، به فرشتگان، به باران، و به . . .
    اين دسته چک من، کليد ماشين، کارت اعتباری و بقيه مدارک، مال شما.
    من رسماً از بزرگسالی استعفا می دهم

12. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

آموخته ام ...... بهترين كلاس درس دنيا كلاسي است كه زير پاي پير ترين فرد دنياست .
    آ‌موخته ام ...... وقتي كه عاشق هستيد عشق شما در ظاهر نيز نمايان مي شود.
    آموخته ام ...... تنها كسي كه مرا در زندگي شاد مي كند كسي است كه به من مي گويد : تومرا . شاد كردي .
    آموخته ام ...... داشتن كودكي كه در آغوش شما به خواب رفته زيباترين حسي است كه در دنيا وجود دارد .
    آموخته ام ...... كه هرگز نبايد به هديه اي از طرف كودكي ( نه ) گفت .
    آموخته ام ...... كه هميشه براي كسي كه به هيچ عنوان قادر به كمك كردنش نيستم دعا كنم .
    آموخته ام ...... كه مهم نيست كه زندگي تا چه حد از شما جدي بودن را انتظار دارد ،‌ همه ما احتياج به دوستي داريم كه لحظه اي با وي به دور از جدي بودن باشيم .
    آموخته ام ...... كه زندگي مثل يك دستمال لوله اي است هر چه به انتهايش نزديكتر مي شويم سريعتر حركت مي كند .

آموخته ام ...... كه پول شخصيت نمي خرد .
    آموخته ام ...... كه تنها اتفاقات كوچك روزانه است كه زندگي را تماشايي مي كند .
    آموخته ام ...... كه چشم پوشي از حقايق آنها را تغيير نمي دهد .
    آموخته ام ...... كه اين عشق است كه زخمها را شفا مي دهد نه زمان .
    آموخته ام ...... كه وقتي با كسي روبرو مي شويم انتظار لبخندي از سوي ما را دارد .
    آموخته ام ...... كه هيچ كس در نظر ما كامل نيست تا زماني كه عاشق بشويم.
    آموخته ام ...... كه زندگي دشوار است اما من از او سخت ترم .
    آموخته ام ...... كه فرصتها هيچگاه از بين نمي روند ،‌ بلكه شخص ديگري فرصت از دست داده ما را تصاحب خواهد كرد.
    آموخته ام ...... كه لبخند ارزانترين راهي است كه مي شود با آن نگاه را وسعت داد.
    آموخته ام ...... كه نمي توانم احساسم را انتخاب كنم اما مي توانم نحوه بر خورد با آنرا انتخاب كنم.
    آموخته ام ...... كه همه مي خواهند روي قله كوه زندگي كنند ، اما تمام شادي ها و پيشرفتها وقتي رخ مي دهد كه در حال بالا رفتن از كوه هستيد .
    آموخته ام ...... بهترين موقعيت براي نصيحت در دو زمان است : وقتي كه از شما خواسته مي شود ،‌ و زماني كه درس زندگي دادن فرا مي رسد .
    آموخته ام ...... كه گاهي تمام چيزهايي كه يك نفر مي خواهد فقط دستي است براي گرفتن دست او و قلبي است براي فهميدن وي .

14. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد؛

احساساتتان را بيان کنيد.

هيجانات و احساساتي که سرکوب يا پنهان شده باشند به بيماري‌هايي نظير ورم معده، زخم معده، کمر درد و درد ستون فقرات منجر مي‌شوند.

سرکوبي احساسات به مرور زمان حتي مي‌تواند به سرطان هم بيانجامد.

در آن زمان است که ما به سراغ يک محرم مي‌رويم و رازها و خطاهاي خود را با او در ميان مي‌گذاريم!

گفتگو، صحبت کردن، کلمات، ... وسيله درماني قدرتمندي هستند.

تصميم‌گيري کنيد.

افراد دو دل و مردد دچار دلهره واضطراب هستند. دو دلي و بي‌تصميمي باعث مي‌شود که مشکلات و نگراني‌ها روي هم انباشته شوند.

تاريخ انسان بر اساس تصميم‌گيري‌ها ساخته شده است.

تصميم‌گيري دقيقاً به معني چشم‌پوشي آگاهانه از بعضي مزايا و ارزش‌ها براي به دست آوردن بعضي ديگر است.

افراد مردد در معرض بيماري‌هاي معدي ، دردهاي عصبي و مشکلات پوستي قرار دارند.

به دنبال راه حل‌ها باشيد.

افراد منفي، مشکلات را بزرگ مي‌کنند و راه حل‌ها را نمي‌يابند. آن‌ها غم و غصه، شايعه و بدبيني را ترجيح مي‌دهند.روشن کردن يک کبريت بهتر از تاسف خوردن از تاريکي است. زنبور، موجود کوچکي است اما يکي از شيرين‌ترين چيزهاي جهان را توليد مي‌کند.

ما هماني هستيم که مي‌انديشيم.افکار منفي باعث توليد انرژي منفي مي‌شوند که آن‌ها نيز به نوبه خود تبديل به بيماري مي‌گردند.

درزندگي اهل تظاهر نباشيد.

کسي که واقعيت را پنهان نگاه مي‌دارد، تظاهر مي‌کند و هميشه مي‌خواهد راحت و خوب و کامل به نظر

ديگران برسد، در واقع بار سنگيني را بر دوش خود قرار مي‌دهد.

مثل يک مجسمه برنزي با پايه‌هاي گِلي. هيچ چيز براي سلامتي بدتر از نقاب به چهره داشتن و زندگي کردن

با تظاهر نيست.اين گونه افراد زرق و برق زياد و در عين حال ريشه و مايه اندکي دارند و مقصد آن‌ها داروخانه، بيمارستان و درد است.

واقعيت‌ها را بپذيريد.

سرباز زدن از پذيرش واقعيت‌ها و عدم اتکاء به نفس، ما را از خودمان بيگانه مي‌سازد. هسته اصلي يک زندگي سالم، يکي بودن و رو راست بودن با خود است.کساني که اين را نمي‌پذيرند ، حسود ، مقلد ، مخرب و رقابت طلب مي‌شوند. پذيرفتن انتقادها، کاري عاقلانه و ابزار درماني خوبي است.

اعتماد کنيد.

کساني که به ديگران اعتماد ندارند نمي‌توانند ارتباط خوبي با ديگران برقرار کنند و نمي‌توانندرابطه پايدار و عميقي با ديگران به وجود آورند.

آن‌ها معني دوستي واقعي را درک نمي‌کنند. بي‌اعتمادي باعث کاهش ايمان فرد مي‌گردد.

16. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

ما همه اسير رنگيم

ترديدى نيست كه رنگ ها نماد و سمبل چيزهاى خاصى هستند كه بر روح و روان ما تاثير دارند. اگر مى خواهيد از نوع تاثير رنگ ها كه خود به رمز و راز شباهت دارد مطلع شويد مقاله زير را بخوانيد. از رنگ هاى گرم آن هم قرمز شروع كرده ايم.
    رنگ قرمز: قرمز نشانه خشم، محبت و شاهرگ خود زندگى است و به دليل قدرت نافذش، برترين رنگ است. از اين رنگ براى درمان كندى گردش خون، مشكلات و ناراحتى هاى قلب و عضلانى به كار گرفته مى شود. رنگ قرمز هيجان، اشتياق، شور، علاقه، جذبه، جوش و خروش توليد مى كند و شادى آفرين است.
    رنگ نارنجى: نارنجى نشانه شادمانى، لذت، خوشى، موفقيت و نشاط است، از اين رو براى درمان مشكلات مربوط به افسردگى، اضطراب، دلشوره، ترس و وحشت بيمارگونه مورد استفاده قرار مى گيرد. نارنجى اشتهاى سالم را برمى انگيزد و غرايز و اميال را افزايش مى دهد. رنگ نارنجى منبع گرما بخش، الهام بخش و تشويق است.
    رنگ زرد: زرد رنگ پالايش وتطهير مطلق است كه وضوح و شفافيت عقل و خرد را برمى انگيزد و همچنين سموم و ناخالصى ها را پردازش و ريشه كن مى كند. زرد به واسطه توانايى بخشيدن براى غلبه بر عدم قابليت ها و قدرت استحكام بخشى به عملكردهاى غدد درون ريز داخلى بدن به افراد كمك مى كند.
    رنگ سبز: سبز رنگ تسكين و آرامش است، التهاب مفاصل و تورم را فرو مى نشاند و به جسم آرامش مى بخشد. سبز به رنگ طبى معروف است.
    رنگ فيروزه اى: فيروزه اى رنگ آرامش فكرى و ذهنى است. به عنوان تقويت كننده عمل مى كند و به پيشرفت و تسهيل رشد معنوى كمك شايانى مى كند.
    رنگ آبى: آبى رنگى ملايم، اما سرد است كه تاثيرى آرام بخش و تسكين دهنده دارد. خاصيت ارتجاعى و انعطاف پذيرى در بافت ها ايجاد مى كند و در رفع انواع گونه هاى گرفتگى عضلات و دل دردها مفيد است و اثرى ضدباكترى دارد.
    رنگ بنفش: بنفش افزايش دهنده و تقويت كننده سطح هوشيارى و خودآگاهى است. بنفش تاثيرات ذهن ورزى (مديتيشن) را مى افزايد و عملكرد سيستم لنفاوى را بهبود مى بخشد. بنفش رنگ خنثى كننده زخم ها و صدمات عاطفى و احساسات است و براى رشد و توسعه معنوى مفيد واقع مى شود.
    ما و رنگ ها
    رنگ ها روى حواس ما، بينش و بصيرت و قوه بينايى و شنوايى و چشايى و بويايى و صداى ما اثر دارند. ديدن رنگ ها سبب تغييرات در خلق و خوى ما مى شود و آن ها به نحو بسيار موثرى روى خودآگاهى و هوشيارى و حتى ضمير ناخودآگاه ما تاثير مى گذارند؛ به طور مثال: قرمز رنگ خشم و غضب است و سفيد رنگ صلح و صفا و آرامش، رنگ ها وسيله نحوه بيان ما نيز هستند، مثلاً مى گوييم آسمان سياه است يا او سفيدتر از سفيد است يعنى رنگ پريده است و يا از فرط حسادت و خشم سبز شده و يا از زيادى شرم و خجالت سرخ شده است.
    رنگ هاى انتخابى ما معانى زيادى دارند. همه رنگ ها مى توانند اثرات منفى و مثبت داشته باشند، مثلاً اتاقى كه در آن رنگ ها و سايه ها متضادند از ته رنگ هاى خالص، مثل قرمز و سبز استفاده شده است، تصور مى رود كه برانگيزنده تر باشد.
    به نظر مى رسد تركيب اين دو رنگ در مهد كودك ها كاربرد و تاثير بيشترى داشته باشد، اما اگر مى خواهيد از آن ها در اتاق خواب استفاده كنيد بايد به واسطه ته رنگ ها و سايه هاى همان زمينه ملايم شوند. مثل صورتى و سبز روشن كه تركيب رنگ هاى هم خانواده به شمار مى روند و استفاده از آن ها براى اتاق بچه ها توصيه مى شود.
    به واسطه شناسايى اتاقى كه بيشتر از همه از آن استفاده مى كنيد، طرح رنگ تان را برگزينيد.
    هر رنگى مايه و سايه روشنى گرم و سرد دارد و شما بايد تعيين كنيد كه آيا خواهان محيطى ملايم و آرامش بخش هستيد يا محيطى برانگيزنده را ترجيح مى دهيد.
    به خاطر داشته باشيد هنگامى كه رنگ ها روى پس زمينه اى سفيد يا نزديك به سفيد قرار مى گيرند در ظاهر سيرتر جلوه مى كنند. رنگ هاى تيره وقتى نزديك رنگ هاى روشن قرار مى گيرند، حتى تيره تر به نظر مى رسند، رنگ هاى مكمل وقتى كنار هم قرار مى گيرند، سيرتر به نظر مى رسند.

18. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

آنچه را گذشته است فراموش کن و بدانچه نرسیده است رنج و اندوه مبر

قبل از جواب دادن فکر کن

هیچکس را تمسخر مکن

نه به راست و نه به دروغ قسم مخور

خود برای خود، زن انتخاب کن

به شرر و دشمنی کسی راضی مشو

تا حدی که می توانی، از مال خود داد و دهش نما

کسی را فریب مده تا دردمند نشوی

از هرکس و هرچیز مطمئن مباش

فرمان خوب ده تا بهره خوب یابی

بیگناه باش تا بیم نداشته باشی

سپاس دار باش تا لایق نیکی باشی

با مردم یگانه باش تا محرم و مشهور شوی

راستگو باش تا استقامت داشته باشی

متواضع باش تا دوست بسیار داشته باشی

دوست بسیار داشته باش تا معروف باشی

معروف باش تا زندگانی به نیکی گذرانی

دوستدار دین باش تا پاک و راست گردی

مطابق وجدان خود رفتار کن که بهشتی شوی

سخی و جوانمرد باش تا آسمانی باشی

روح خود را به خشم و کین آلوده مساز

هرگز ترشرو و بدخو مباش

در انجمن نزد مرد نادان منشین که تو را نادان ندانند

اگر خواهی از کسی دشنام نشنوی کسی را دشنام مده

دورو و سخن چین مباش

در انجمن نزدیک دروغگو منشین

چالاک باش تا هوشیار باشی

سحر خیز باش تا کار خود را به نیکی به انجام رسانی

اگرچه افسون مار خوب بدانی ولی دست به مار مزن تا تو را نگزد و نمیری

با هیچکس و هیچ آیینی پیمان شکنی مکن که به تو آسیب نرسد

مغرور و خودپسند مباش، زیرا انسان چون مشک پرباد است و اگر باد آن خالی شود چیزی باقی نمی ماند

20. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

انسان سه راه دارد:

راه اول از انديشه مي‌گذرد، اين والاترين راه است.
    راه دوم از تقليد مي‌گذرد، اين آسان‌ترين راه است.
    و راه سوم از تجربه مي‌گذرد، اين تلخ‌ترين راه است.
    کنفوسيوس

22. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

راه های پرورش خلاقیت در کودکان

یکی از شیوه هایی که موجب رشد و ارتقای سطح قوه ادراک بچه ها می شود این است که آنها را تشویق کنیم تا به پدیده های طبیعی پیرامون شان عمیق تر بنگرند، از هر موضوعی به سادگی رد نشوند، در صدد حل مشکلات و بازبینی اشتباهات خود برآیند، میل به دانستن را در خود پرورش دهند و فکر کنند در آینده با چه مواردی مواجه خواهند شد.هیچ گاه برای تدریس و آموزش کودکان، استفاده از یک روش، کافی نیست، چون بچه ها دارای تفاوت های فردی بی شماری هستند و هرکدام، مساله را با شیوه خاص خود تجزیه و تحلیل می کنند.برای ایجاد روحیه کنجکاوی و کاوش در کودکان، آنها را تشویق کنید تا نظرها و ایده های بدیع خود را مطرح کنند و انتظار نداشته باشید که گفته ها و عملکردهای بچه ها مثل هم باشند زیرا هر کودک یا نوجوانی با توجه به فرصت ها و امکاناتی که در اختیار دارد، اندیشه ها و تصورات ذهنی اش را در معرض نمایش قرار می دهد. برای پرورش نیروی خلاقیت و ابتکار در کودکان و نوجوانان باید به سه اصل مهم در این زمینه توجه داشت؛
    تهیه امکانات و وسایل کار هرچند که ساده و غیرحرفه یی باشند؛ ایجاد انگیزه و حرکت در آنها؛ حمایت و تشویق بدون قید و شرط کودکان و نوجوانان توسط پدر و مادر و اطرافیان .
    در نظر داشته باشید که برای پیشرفت در کار، کودک در بدو امر باید بخواهد موفقیت های زیادی را به دست آورد. بهترین راه برای آماده سازی فکری او نیز طرح مسائل و موضوعات ساده یی است که موجب انگیزه تحرک و پویایی در بچه ها می شود. ارائه معماها و چیستان های ساده هم موجب شادی و سرگرمی کودکان می شود و هم روحیه کنجکاوی و تفحص را در آنان بیدار می کند.در کنار امکانات، وسایل و محرکاتی که برای رشد قوه خلاقیت بچه ها فراهم می کنید، حمایت های عاطفی- معنوی خود را از ارائه ایده های خلاق و مبتکرانه بچه ها دریغ نکنید. از اهم مواردی که موجب پرورش روحیه کنجکاوی و خلاقیت در کودکان می شود، می توان به نکات زیر اشاره کرد؛
    1- انتخاب؛ بچه هایی که شانس انتخاب بیشتری دارند نسبت به سایر بچه هایی که از چنین شانسی برخوردار نیستند، با فکر و عمل خلاقانه تری رفتار می کنند .
    2- انگیزه و تحرک؛ محیط های پرتحرک و پویا همواره موجب ایجاد انگیزه در بچه ها برای حرکت، ساختن و به کارگیری استعدادهای درونی آنها می شود .
    3- امکان بازی و سرگرمی؛ انجام بازی های گوناگون و متنوع، پیش زمینه های ذهنی و امکاناتی را برای بچه ها فراهم می آورند که آنها بتوانند در آینده با فرآیند چگونگی حل سائل متفاوت پیرامونی خود آشنا شده و بر آنها فائق آیند .
    4-استقلال؛ والدین و مربیان می توانند با تشویق بچه ها به مستقلانه فکر و عمل کردن (در محدوده خاص)، به آنها اجازه تصمیم گیری در امور مربوط به خودشان را بدهند .
    5- معرفی انجمن های پویا؛ با ایجاد فرصت هایی برای آشنا شدن کودکان با سایر گروه ها و انجمن های علمی- فرهنگی، آنان را در تحقق این امر می توان یاری کرد .
    6- جلسات تبادل افکار؛ برای حل مسائل و مشکلات فردی کودکان می توان آنها را به صورت گروهی به بحث و تبادل نظر دعوت کرد .
    7- به کارگیری نیروی تخیل؛ والدین باید بتوانند دو موضوع کاملاً نامربوط را برای کودک مطرح کنند و از او بخواهند ارتباط بین آنها را پیدا کند. این گونه فعالیت های مغزی موجب رشد قوه تخیل و ابتکار در کودک می شود .
    8- تشویق؛ زمانی که بچه ها استعدادها و میل ذاتی خاصی مثل نویسندگی (توانایی بسط و شرح موضوعات)، توانایی های هنری و سایر استعدادهای معمول را از خود نشان می دهند خوب است والدین و مربیان آنها را تشویق کنند تا سایر استعدادهایشان را شکوفا سازند .
    9- انتقادهای سازنده؛ یکی از شیوه هایی که می تواند در کودکان احساس مثبت نسبت به خودشان به وجود آورد تحلیل و ارزشیابی اثر و کار فکری آنهاست. هنگام انتقاد ابتدا باید به نکات برتر، ویژگی های مثبت و نقاط قوت کار کودک اشاره شود و سپس با استدلال های منطقی، ضعف ها و اشتباهات او مورد بررسی قرار گیرد .
    10- اهمیت اشتباه کردن؛ برای تقویت حس کنجکاوی و اعتماد به نفس باید به آنان فرصت اشتباه کردن داد و سپس با احترام گذاشتن به ایده و نظر آنها درصدد تصحیح خطایشان برآمد .
    11- محیط های پرورش غنی؛ والدین و مربیانی که شیفته کارهای کودکان و نوجوانان هستند امکاناتی را برای آنان فراهم کنند که موجب دستیابی به روش های بهتر و جدیدتر در حل مسائل به وجود آمده در کودکان شود .

24. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

هوش هیجانی
    اولین بار در سال 1990 روانشناسی به نام «سالوی» ، اصطلاح هوش هیجانی را برای بیان کیفیت و درک احساسات افراد، همدردی با احساسات دیگران و توانایی اداره مطلوب خلق و خو به کار برد. درحقیقت این هوش مشتمل بر شناخت احساسات خویش و دیگران و استفاده از آن برای اتخاذ تصمیمات مناسب در زندگی است. به عبارتی عاملی است که به هنگام شکست، در شخص ایجاد انگیزه می کند و به واسطه داشتن مهارتهای اجتماعی بالا منجر به برقراری رابطه خوب با مردم می شود.
    تئوری هوش هیجانی دیدگاه جدیدی درباره پیش بینی عوامل مؤثر بر موفقیت و همچنین پیشگیری اولیه از اختلالات روانی فراهم می کند که تکمیل کننده علوم شناختی، علوم اعصاب و رشد کودک است. قابلیتهای هیجانی برای تدبیر ماهرانه روابط با دیگران بسیار حائز اهمیت است.
    روانشناسی به نام «گلمن» اظهار می دارد که هوش شناختی در بهترین شرایط تنها 20درصد از موفقیتها را باعث می شود و 80درصد از موفقیتها به عوامل دیگر وابسته است و سرنوشت افراد در بسیاری از موقعیتها در گرو مهارتهایی است که هوش هیجانی را تشکیل می دهند. درواقع هوش هیجانی عدم موفقیت افراد با ضریب هوش بالا و همچنین موفقیت غیرمنتظره افراد دارای هوش متوسط را تعیین می کند. یعنی افرادی با داشتن هوش عمومی متوسط و هوش هیجانی بالا خیلی موفقتر از کسانی هستند که هوش عمومی بالا و هوش هیجانی پایین دارند. پس هوش هیجانی پیش بینی کننده موفقیت افراد در زندگی و نحوه برخورد مناسب با استرسها است.ا

این هوش بنا به نظر «بار-اون » 5 مولفه به شرح زیر دارد که 15 عامل در آن موثر هستند.افراد تعداد بیشتری از این مولفه ها را در خود بیابند هوش هیجانی بالاتری دارند.
    1-مهارتهای درون فردی شامل:
    خودآگاهی هیجانی (بازشناسی و فهم احساسات خود)
    جرأت (ابراز احساسات، عقاید، تفکرات و دفاع از حقوق شخصی به شیوه ای سازنده)
    خودتنظیمی (آگاهی، فهم، پذیرش و احترام به خویش)
    خودشکوفایی (تحقق بخشیدن به استعدادهای بالقوه خویشتن)
    استقلال (خودفرمانی و خودکنترلی در تفکر و عمل شخصی و رهایی از وابستگی هیجانی)
    2-مهارتهای میان فردی شامل:
    روابط میان فردی (آگاهی، فهم و درک احساسات دیگران، ایجاد و حفظ روابط رضایت بخش دو جانبه که به صورت نزدیکی هیجانی و وابستگی مشخص می شود)
    تعهد اجتماعی(عضو مؤثر و سازنده گروه اجتماعی خود بودن، نشان دادن خود به عنوان یک شریک خوب)
    همدلی(توان آگاهی از احساسات دیگران، درک احساسات و تحسین آنها)
    3- سازگاری شامل:
    مسأله گشایی(تشخیص و تعریف مسائل، همچنین ایجاد راه کارهای مؤثر)
    آزمون واقعیت(ارزیابی مطابقت میان آنچه به طور ذهنی و آنچه به طور عینی، تجربه می شود)
    انعطاف پذیری(تنظیم هیجان، تفکر و رفتار به هنگام تغییر موقعیت و شرایط)
    4-کنترل استرس شامل:
    توانایی تحمل استرس(مقاومت در برابر وقایع نامطلوب و موقعیت های استرس زا)
    کنترل تکانه(ایستادگی در مقابل تکانه یا انکار تکانه)
    5-خلق عمومی شامل:
    شادی(احساس رضایت از خویشتن، شاد کردن خود و دیگران)
    خوشبینی(نگاه به جنبه های روشن زندگی و حفظ نگرش مثبت حتی در مواجهه با ناملایمات)
    چگونه می توان در هوش هیجانی پیشرفت کرد؟
    باید گفت بیشتر مهارت ها در اثر تعلیم و تربیت پیشرفته می شود و احتمال دارد که این موضوع حداقل برای بعضی از مهارت های هوش هیجانی صحیح باشد.
    مهارتهای هوش هیجانی در منزل و با تعامل خوب والد و کودک شروع می شود. والدین به کودکان یاد می دهند که هیجانهای خود را تشخیص داده و آنها را نامگذاری کنند. به عنوان نمونه، من الان ناراحت هستم، خوشحالم، عصبانی ام. پس وقتی از رفتار برادرش شکایت می کند و می گوید من از او متنفرم، می توان جمله او را این گونه بازگویی کرد: به نظر می رسد رفتار برادرت خیلی تو را عصبانی کرده، هم نشان داده اید که احساس کودک خود را درک کرده اید و هم الگوی مناسبی برای بیان احساسات فراهم ساخته اید.
    یکی دیگر از راه های پیشنهادی برای پرورش هوش هیجانی، ایجاد یک محیط امن عاطفی است به گونه ای که کودکان بتوانند با آزادی و امنیت خاطر درباره احساساتشان با والدین گفت وگو کنند. پس باید به آنها نشان داد که به احساسات آنها توجه شده و نظریات آنها با صبر و حوصله شنیده می شود. حتی اگر نظریات کودکان مورد قبول والدین نیست بهتر است با استدلال خواهی آنها را توجیه کنند و در مواردی که آسیب کودک را مورد حمله قرار می دهد بهتر است به جای این که بگویند «بالاخره خودت را به کشتن می دهی» این عبارت را بگویید «من می ترسم به خودت آسیب برسانی» . و اگر اشتباهی از جانب والدین رخ داد باید از کودکان عذرخواهی کنند تا عملاً آموخته باشند که پذیرش اشتباهات و احساس تأسف امری طبیعی است.
    عدم رعایت این موارد و عدم ابراز ناراحتی و حتی خشم توسط والدین ممکن است باعث شود بعضی اوقات کودکان دچار اختلالاتی شوند که در آن از احساسات خود دور شوند یا در درک احساسات با سوء تفاهم روبه رو شوند.
    متخصصان باور دارند که آموزش طبیعی هیجانی که باهنرهای آزاد و نظام های ارزشی نیز همراه است اهمیت ویژه ای دارد. در درسهایی که شامل داستانهای مهیج است کودکان در مورد احساسات قهرمانان شروع به یادگیری می کنند. پس آنها می توانند یاد بگیرند که چه چیزی باعث احساس شخصیت ها به صورت شادمانی، خشم، ترس و... شده و چگونه اینها با احساسات خود کنار آمده و یا مقابله کنند.
    آموزش مهارتهای اجتماعی نیز یکی از راه های افزایش هوش هیجانی است. این آموزش ها شامل برنامه های کنترل خشم و عصبانیت، همدلی، تشخیص و به رسمیت شناختن تشابهات و تفاوت های مردم، اظهار ادب و صمیمیت و تعارف، اداره خود، برقراری ارتباط، ارزیابی خطرات، خودگفتاری مثبت، حل مسأله و مشکل، تصمیم گیری، ایجاد هدف و مقاومت در مقابل فشار گروه هم سن است.
    موضوع دیگر هوش هیجانی و مقابله با بحران است. دیده شده افرادی وجود دارند که به طور مداوم در مقابله با نتایج منفی دچار مشکل هستند و به نظر می رسد هیچ گاه از شر حوادث بد در زندگی خلاص نمی شوند. در مقابل افرادی وجود دارند که حتی پس از غم انگیزترین تجارب به حال اولیه برمی گردند و حتی به جلو می روند. این موضوع مربوط به قابلیت های هیجانی است که اجزای آن ترکیب کننده هوش هیجانی هستند.
    هوش هیجانی به این صورت فرآیند مقابله را تشریح می کند:
    ابتدا لازم است آنچه را احساس می کنیم درک کنیم و لذا برای ایجاد ارتباط با احساسات خود به دو طریق کلامی و غیر کلامی عمل می کنیم. از آن گذشته، لازم است احساسات دیگران را نیز درک کنیم و با آنها همدلی کنیم.
    باید بدانیم که هیجانها در افکار اولویت ایجاد می کنند(منجر به بوجود آمدن تفکرات خاص می شوند)، حافظه را شکل می دهند، دیدگاه های مختلف حل مسأله خلق می کنند و خلاقیت را سهولت می بخشند.

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

سياره ي زمين
    پيوند مي خورد
    با ماه
    مريخ
    با زهره
    مشتري
    و
    دست بلند و محتشم انسان
    يك روز
    خواهد رسيد
    تا كهكشان دور
    تا عمق كائنات
    تا انفجار نور

دست بلند و محتشم انسان
    اما
    كوتاه مي شود
    هنگام دستگيري دست برادري !

27. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    1,644

موسیقی؛ هنری پررمز و راز
    بیهوده نیست که هندوان اولین هنری را که از آسمان برای بشر فرستاده شده موسیقی می دانند و عرفای اسلامی موسیقی را بهترین وسیله ی اظهار لطیفترین اسرار الهی.
    روح آدمی از عالم قدس سرچشمه گرفته و توسط طلسمی که سرّ آن فقط بر حق تعالی مکشوف است با بدن خاکی پیوند یافته و پیوند حیات آدمی در عالم زیرین تحقق یافته است. لکن روح را همواره یادی از مأوای اصلی و وطن اولیه خود باقی ست و تمام کوشش های انسان از برای نیل به کمال حتی اگر آن را به عالم مادیات محدود سازند از این تذکر سرچشمه می گیرد. در عالم قدس، روح مستمع دائمی موسیقی جاویدان این عالم بوده و از هماهنگی و وزن آن بهره می گیرد و در آن شرکت داشته است. دراین زندان تن، روح از طریق موسیقی بار دگر یادآور سرزمین اصلی خود می شود و حتی آن طلسمی که روح را به تن پیوند می دهد از این راه شکسته می شود و برای چند لحظه ای هم شده روح اجازه می یابد تا بالهای خود را گسترده ساخته و در ساحت عالم معنی و فضای ملکوتی که مفرح روح آدمی ست به پرواز درآید و از وجد و سروری که ذاتی این عالم است بهره مند شود.

انسان کامل را البته احتیاج به هیچ نوع مرکب نیست زیرا که او خود قدرت طیران دارد. لکن تا انسان به آن مرحله رسد موسیقی معنوی یکی از قوی ترین طرق بیداری انسان مستعد از خواب غفلت است و مرکبی است مطمئن که می تواند انسان را از حضیض جهان پرالم مادی به اوج عالم پهناور معنی برساند.
    آن چه مسلم است موسیقی در بیان احوالات درونی انسان نقشی به سزا ایفا می کند.
    تلخی و شیرینی، امید و ناامیدی، غم و شادی در موسیقی، همه از احساس نشأت می گیرند و آنچه در بیان عواطف آهنگساز کمک شایانی می کند، بهره گیری وی از ارتباط عمیق بین اصوات با رنگ است. او همچون نقاشی چیره دست، چنان به طراحی و آمیزش نت ها همت می گمارد که می تواند درآنی، ذهن شنونده را به پرواز یا پرتاب سوق دهد.
    هر آوایی می تواند احساسی خاص ایجاد کند، چنانچه هر رنگ. بی تردید می توان گفت که میان هر هفت صدای اصلی موسیقی (هفت نت موسیقی) و رنگهای تشکیل دهنده ی رنگین کمان (همان هفت رنگ اصلی) ارتباطی مستقیم وجود دارد.

آهنگسازان براین باورند که هرکدام از این اصوات رنگی به خصوص دارند که در ساخته شدن شخصیت آن صوت (نت) سهیم هستند. به عنوان مثال در خصوص نت لا (A)* که یکی از نتهای محوری در موسیقی و ارکستر محسوب می شود، بعضی رنگ صورتی را به آن نسبت می دهند. در اواخر قرن نوزدهم، آهنگساز واقع گرای آمریکایی امی بیچ (Amy beach) و هم آهنگساز عرفان گرای روسی الکساندر ریمسکی کرساکف –خالق شهرزاد- نت لا را به رنگ صورتی دیدند. در هرصورت نت لا روشن، بنیادی و قوی است اما نه خیلی سنگین و با ابهت*.
    از این روست که آدمی همواره در پی آن است که کلام خود را در غالب موسیقی با رموزی بیان نماید. بسیار اتفاق می افتاد که آهنگسازان از پیام های رمزی موسیقایی ( یعنی جایی که نت ها نشانگر حروف بودند) استفاده می کردند تا نامی را در یک قطعه ی موسیقی درست کنند. شومان اغلب از هجی نام معشوقه ی خود به عنوان یک پیغام استفاده می کرد. برامس نیز پس از اینکه قرار ازدواج خود را با زنی به هم زد از همین روش استفاده می کرد.
    به هرصورت موسیقی زبانیست پر رمز و راز که به فراخور حال اثری، آدمی را به حضیض یا اوج می رساند و گاه انسان از عالم زمان ناگهان منقطع شده، خود را در مقابل ابدیت احساس کند ولحظه ای از حظّ فنا و بقا بهره مند گردد.

29. سپاس

Tags for this Thread

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

قوانین ارسال