Animparadise بهشت انیمه انیمیشن مانگا

دانلود زیر نویس فارسی انیمه ها  تبلیغات در بهشت انیمه

صفحه 1 از 8 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 , از مجموع 108

موضوع: عادات و رفتارهای زشت ایرانی ها!

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    625

Angry عادات و رفتارهای زشت ایرانی ها!

من هر روز وقتی از خونه میرم بیرون از در خونه که میزنم بیرون به کل یه آدم دیگه میشم!...
    سینه رو میدم جلو...فکامو قفل می کنم...اخمامو هم میارم!...و به تمام افرادی که از روبرو بهم نزدیک میشن، نگاهی عاقل اندر سفیه میندازم! طوری به عمق چشمای طرف زل می زنم که یارو دست و پاشو گم می کنه نمی دونه چیکار کنه...
    تمام مدتی که بیرون هستم تو یه حالت خاصی قرار دارم...یه جور حالت تهاجمی، خشن و عصبی...

تو تاکسی مدام مواظب این هستم که نکنه یارو شوفره 50 تومن پولمو کم بده...نکنه پولش کهنه باشه...نکنه این یاروی کنارم جیبمو بزنه...آماده ی حمله و انفجار هستم...کافیه یه نفر اشتباهی بکنه تا بیفتم به جونش!...هر چی از دهنم در میاد بهش بگم...راننده ی تاکسی هم که عین چی نشسته پشت رل...تمام پنجره ها به غیر از پنجره ی کنار خودش بسته ست دستیگره ها رو برداشته و خبری از کولر هم نیست...تو هم که در سمت چپی نشستی و موقع پیاده شدن باید اول دو نفر کنارت پیاده شن بعد تو از در سمت راستی پیاده شی چرا چون شوفر لعنتی چی چی! در چپ رو قفل کرده!...

تو اتوبوس هم که اوضاع همینه همیشه ی خدا اتوبوس تا گردنش پره! با فشار و هل دادن و زور میری تو...بعدش باید یه دستگیره ای چیزی پیدا کنی بهش تکیه بدی...بعد مواظب باشی جیبت رو نزنن...بعد باید مواظب باشی له نشی...100 نفر به جای ستون و صندلی به تو تکیه میدن!... یکی آنفلوآنزا گرفته و با بینی رفته توی صورتت...یا مجبوری تحمل کنی یا طرف رو همون جا نابودش کنی...آخه مردک لااقل سرتو بگیر پایین این نفست بوی گند میده!...

یا اینکه به سلامتی خدارو شکر خودت ماشین داری...میای تو خیابون لاین اول رو که کلن تاکسیا و مسافرکشا و اتوبوس و...پر کردن...2 متر میری جلو یه تاکسی جلوت سبز میشه...لاین دوم رو هم که یه عده گوسفند ....شعور چی چی اشغال کردن اصلن نمی فهمن لاین چیه تابلو چیه حق تقدم چیه...هی چراغ میدی یارو ... نمیره کنار...میزنه به سرت میلی متری لایی می کشی میری از کنارش که رد شدی یه چند تا فش نثار فامیل و اجداد محترمش می کنی و در میری...
    نه راننده ها مث آدم رانندگی می کنن نه اصلن خیابونا و تقاطع ها و پیچ ها و چهارراه ها رو مث آدم درست کردن!...داری مث آدم رانندگیتو می کنی درست تو لاین داری میرونی سرعت هم 60 !...یهو می بینی یه عقب مانده ی ذهنی همین طور عین ...سرشو میندازه پایین بدون زدن راهنما و علامت دستی چیزی مسیرشو منحرف می کنه می پره جلوی تو!...
    تو چهار راه هم که هیش کی که اصلن به چراغ و نمی دونم حق تقدم و... محل... هم نمیذاره... اگر هم بذارن میری میبینی یه لاین رو که باید خالی بذارن برای پیچیدن به راست عین... پشت سر هم صف کشیدن جلو راهو بستن!...

تو پیاده رو!...بابا مگه حموم زنونه ست! که تو پیاده رو بساط گفتمان و بحث و جنگ تمدن ها! راه انداختین!...مخصوصن خانم ها!...3-4 نفری کل عرض پیاده رو رو گرفتن با سرعت لاک پشت...عین... هی دارن گفتمان می کنن!...یا جلوی ویترین مغازه ها خانم های محترم در حال بحث و تبادل نظر و ایده پردازی و... شدن...مجبوری یا بالاخره یه چیزی بهشون بگی!...یا هلشون بدی راهتو باز کنی!...

تو اداره ها...تو مغازه ها...تو بانک ها...تو دانشگاه...همین بساطه...همه جا مردم بدترین و زشت ترین رفتارها رو از خودشون نشون میدن.

برای مردم دروغگو و دزد و چاپلوس و ریاکار و تنبل ایران متاسفم!...
    فقط می تونم بگم...خدایا کشور ما رو از خشکسالی و دروغگویی نجات بده!...آمین!

قصد دارم تمام این رفتارها رو بدون هیچ ملاحضه و رعایتی تو این تاپیک بیان کنم تا بلکه حداقل نسل های بعدی ایران یه کم بهتر باشن!...خودمون هم یه ذره حداقل رفتارمون رو اصلاح کنیم.
    علاوه بر نظرات خودم و دیده ها و شنیده های خودم، قصد دارم هر از گاهی بین مطالب خودم یه سری مطالب دیگه رو که از سایت ها و مجله ها و روزنامه ها خوندم به صورت خلاصه شده قرار بدم...از جمله ی این منابع: سایت خبری تابناک، سایت تحلیلی شهیربلاگ، مجله ی چلچراغ و...

اگر شما هم نظری درباره رفتار مردم، اداره ها... دارین اینجا بیان کنید یا رفتارهای بدی که مثلا امروز شاهدش بودید...بی نظمی ها، بی قانونی ها...یا اصلن عادت های بد خودمون!...اینا رو اینجا تو 2-3 خط بیان کنید.

ایرانی های مقیم خارج هم که ماشالاه تو این فوروم زیاد داریم!...اونا هم می تونن رفتار مردم رو تو کشورهایی که هستن اینجا بیان کنن...

خب فعلن همین دیگه!...

2. 3 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

Sharingan
    Guest

پاسخ : عادات و رفتارهای زشت ایرانی ها!

كتابي است با عنوان : "جامعه شناسي خودماني " كه به چاپ 16 و بيشتر رسيده. نوشته نراقي (فكر كنم حسن نراقي ولي اسم كوچكش رو مطمئم نيستم). خوندن اين كتاب رو به همه توصيه مي كنم. خيلي كتاب باحاليه.

4. سپاس

Registered User Taimaz آواتار ها
    نگارشها
    115

در ابتدای حرفات به یکسری از اخلاقای بدت اشاره کردی این خوبه ولی دلیلی نمیبینم که این کارارو به همه مردم نسبت بدی

اگه می خای انتقاد بنویسی این رسمش نیست که به مردم توهین کنی
    براتون متاسفم

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    625

داشتن این رفتارهای زشت دلیل این نیست که مردم ما ذاتا بد هستن...

یکی از ایرادای ما ایرانی ها هم همینه تا یه حرفی زده میشه میگن توهین کردی...
    ینی شما این رفتارها رو کتمان می کنید؟!...ینی الان اخلاق مردم ما خیلی خوبه؟!...ینی شما راضی هستید؟!

الان از اول تاریخ تا حالا توهین نکردیم چی شده به کجا رسیدیم؟!

7. سپاس

کاربر افتخاری فروم rezabrando آواتار ها
    نگارشها
    548

ای ول به این تاپیک، از آسورای عزیز برای زدن همچین تاپیکی ممنون.

من یه عادت زشت تو ایرانی هایی که باهاشون برخورد دارم خیلی می بینم:

فوضولی

باور کنید پیر ما رو درآورده. داری با خواهرت از محل رد می شی، نون وای محل، سبزی فروش محل، بقال محل، خلاصه همه طوری یه جور آدمو نگاه می کنن و یه چیزیایی پچ پچ می کنند. از جمله: "این کیه؟" "این پسر کیه؟" "چند سالش هست؟" "دختره کیه؟" و...

اینا در حد پچ پچه باز خوبه حالا. وقت غروب یادمه نون وایی بودم، دیدم خواهرم داره از محل رد میشه و متوجه من نشد و منم به روی خودم نیاوردم. عکس العمل زن هایی که تو نون وایی بودن خیلی جالب بود. همه بر گشتن به بیچاره نگاه کردن و با صدای بلند "اون چیه پوشیده!" "این دختره کی هست؟" "لباسش چرا اینقدر تنگه؟" و...
    صد تا شر و ور دیگه که من هم قاطی کردم هر چی دهنم در اومد (هر چی بود) گفتم و اومدم خونه.
    حالا جالبه هر وقت دارم از محل رد میشم همه سرشون پایین، بلا استثنا، دیگه نگاه هم نمی کنن. (فکر کنم فحش ها کار خودش رو کرد)

خلاصه داریم خیلی عذاب می بینیم.

تا یادم نرفته اینهم بگم. حتما براتون اتفاق افتاده که دارید تو خیابون رد میشید و یه دعوایی بین یه عده ای پیش بیاد. من حتی بر هم نمی گردم و نگاه هم نمی کنم. ولی معمولا بیشتر دوستام با عباراتی مثل "چی شده؟" "کی کی رو داره میزنه؟" "چرا دارن دعوا می گیرن؟" و... سیستم عصبی منو بهم می زنن.

یه بار هم همین اتفاق افتاد و من تنها بودم و طبق معمول داشتم راه خودم رو می رفتم که دیدم یه آقایی که از بس خرید کرده بود خودش رو به زور می کشید از اون دو ر دور ها داره میاد سمت من به طوری که هر لحظه فکر می کردم الان که همه ی میوه هاش پخش زمین شه. وقتی به من رسید پرسید "چرا دعوا شده؟"

شما حالت منو تو اون لحظه تصور کنید.

در ضمن،

Taimaz عزیز، آسورا چیزی رو به کسی نسبت نداد.

یه چیز دیگه میشه اینقدر احساس تاسف خودتون رو بیان نکنید شما اگه چیزی برای گفتن نداشتید خوب پست نمی زدید. چاقو زیر گلوتون که نبود.
    اینهم یه عادت بد دیگه، همه میخوان برای طرف دیگه تاسف بخورن. کسی به تاسف شما احتیاج نداره.

آسورا می خواست در و دل کنه؛ همین و بس.
    ویرایش توسط rezabrando : 09-04-2008 در ساعت 09:06 PM
    به دلیل مشغله های زندگی نمی تونم مثل یک مدیر خوب و دلسوز به فروم برسم. از تموم بچه های فروم خالصانه تشکر می کنم و همین جا اعلام می کنم که دیگه هیچ گونه مسئولیتی در بخش های مترجمان و آپتا نخواهم داشت. البته قصد خداحافظی یا همچین چیزی رو ندارم. نه، من همچنان هستم و سعی می کنم پروژه های قبلی که نصفه کاره مونده رو به اتمام برسونم.

9. سپاس

کاربر افتخاری فروم alitopol آواتار ها
    نگارشها
    4,065

نقل قول نوشته اصلی توسط taimaz نمایش پست ها
    در ابتدای حرفات به یکسری از اخلاقای بدت اشاره کردی این خوبه ولی دلیلی نمیبینم که این کارارو به همه مردم نسبت بدی

اگه می خای انتقاد بنویسی این رسمش نیست که به مردم توهین کنی
    براتون متاسفم
    نقل قول نوشته اصلی توسط asura نمایش پست ها

ینی شما این رفتارها رو کتمان می کنید؟!...ینی الان اخلاق مردم ما خیلی خوبه؟!...ینی شما راضی هستید؟!

این ها حقایقی هست که در جامعه ما وجود داره و ما داریم باهاشون زندگی میکنیم

خب ...فایده این تاپیک چیه ؟؟

مشخصه که تا یک حرف هایی زده نشه حتی با این که میدونیمشون ...ولی بهشون فکر نمی کنیم

یا خیلی راحت از کنارشون میگذریم و فقط میگیم که : اینارو نگاه کن یا گور به گرو بشن ایم مردم که نمی خوان آدم بشن!!

خب این وسط اگر واقعا کسی آدم باشه باید این رو هم بخودش بگه که من چی کار کردم تا بقیه بقهمن دارن اشتباه میکنند ؟

مثل کاری که الان داره توی سایت انجام میشه !! فرهنگ سازی و آشنایی ایرانیان با انیمه و مانگا !!

این تاپیک هم همین روند رو می خواد بره

پی نوشت : همگی مودبانه در این تاپیک صحبت کنید و اسپم بی اسپم .

قراره شعور اجتماعی مون رو ببریم بالا و راه کارهای مناسبش رو بهم نشون بدیم .
    Being aloneis the some thing remarkable but to be ignoredis so awkward

11. سپاس

نگارشها
    115

نقل قول نوشته اصلی توسط asura نمایش پست ها

من این رفتارهای ناشایست و کتمان نمی کنم فقط می گم شما نباید این رفتارها رو به همه نسبت بدین فکر نکنم نیاز باشه که اینجا درس زبان فارسی بزاریم بین کلمات مردم, همه, اکثرا, قلیلا خیلی تفاوت وجود داره

بله من ممکن این ایرادی که شما گفتین و داشته باشم

شما که دارین این کارو می کنین کجا رسیدین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    625

این نکته رو اضافه کنم که من نوشته های خودم رو از دیدگاه یک فرد عادی جامعه بیان کردم...

یه خورده خودمونی (به اصطلاح کوچه بازاری)...به خاطر همین ممکنه لحنش به نظرتون تند بیاد...ولی متاسفانه تمامش حقیقته و واقعیتیه که هر روز شاهدش هستیم...

ما که نمی خوایم اینجا اتوکشیده و رسمی حرف بزنیم...به قول rezabrando ما می خوایم درد و دل کنیم...مشکلات رو خیلی رک و بدون رودربایستی بگیم و در نهایت راه حل براشون پیشنهاد کنیم...

ضمن اینکه من اشاره کردم که یک سری مقالاتی هم دارم که اونا رو هم میذارم...یعنی برای همه ی سلیقه ها اینجا می خوایم مطلب داشته باشیم...
    یه فرد عادی...یه دانشجو...یه مدیر... اینجا می خوایم همه بیان نظر بدن نه اینکه بیایم درباره ی نظر همدیگه دوباره نظر بدیم!...

متاسفانه ما ایرانی ها در حرف زدن استاد هستیم...تا ابد می تونیم یه بحث رو اونم با باکلاس ترین و قلمبه سلمبه ترین حرف ها ادامه بدیم!...ولی دریغ از عمل!

من به شخصه با توجه به رشته ی کاریم می تونم نحوه ی حرف زدنم رو تو طیف وسیعی از کوچه بازاری ترین، روستایی ترین تا شهری ترین، مودب ترین و باکلاس ترین و حتی خارجی ترین تغییر بدم! (تعریف از خود کردم!: بعدا درباره مغرور بودن مردم ایران و تعریف کردنای زیاد از خودشون هم حرف میزنم!)

بنابراین بیائید تو این تاپیک به پست های همدیگه جواب ندیم... ما فقط این دو کار رو اینجا خواهیم کرد (طبق گفته ی alitopol):

اول انتقاد از یک یا چند عادت زشت مردم.
    مرحله ی دوم پیشنهاد و راه حل.

14. 2 كاربر برای این ارسال مفيد سپاسگزاری كرده اند :

کاربر افتخاری فروم Itachi Uchiha آواتار ها
    نگارشها
    4,457

چاپلوسی

يكي از بلايايي كه روابط اجتماعي شهروندان در عرصه اجتماع مورد تهديد قرار مي دهد تملق و چاپلوسي است كه متاسفانه باب ميل بسياري از افرادي قرار مي گيرد كه تشنه شنيدنآن هستند.
    در واقع اين پديده كه در جوامعي كه سطح شعور اجتماعي بالايي ندارند با استقبال افراد زيادي مواجه مي شود و حتي كساني كه از آنها تملق مي شود لب به اعتراض نمي گشايند و شادمان از شنيدن آنچه در خور لياقت خود نمي بينند،بر دامنه تكبر خود مي افزايند.
    چاپلوسى كه ما از آن سخن مي گوييم،اغلب نسبت به كسانى صورت مى‏پذيرد كه از توان‏مندىِ اقتصادى، سياسى،اجتماعي يا ادارى بهره‏مندند.
    البته اين وضع محدود به تاريخ معاصر ايران نيست و گفتارهايى از تاريخ كهن وجود دارد كه بر اساس آن مى‏توان دريافت كه چاپلوسى در مناسبات ايرانيان از ديرباز وجود داشته است و جان نثاران دروغين زيادي در همه عرصه ها باعث مي شدند تا حاصل زحمات و خدمات ارزنده بسياري از افراد متين جامعه ناديده گرفته شود.اين گونه مطالب در نوشته هاي ادبي ايران نيز به چشم مي خورد و همواره شعرايي هم كه كرامت نفس و متانت طبع بلندي برخوردار بوده اند در نکوهش آن سخن بر زبان رانده اند.
    عبيد زاكانى در يكى از طنزهاى گزنده خود اين موضوع را به خوبى نشان داده و معلوم مى‏كند كه متاع تملق و چاپلوسى دستِ كم در دربار ايران و قدرت‏مندان مستبد وجود داشته است. سلطان محمود را در حالت گرسنگى، بادمجان بورانى پيش آوردند. خوشش آمد و زياد خورد و گفت: بادمجان طعامى است خوش. نديمى در مدح بادمجان فصلى پرداخت. سلطان چون سير شد، گفت: بادمجان سخت مضر چيزى است، نديم در مضرت بادمجان مبالغتى تمام كرد. سلطان گفت: اى مردك نه آن زمان مدحش مى‏گفتى؟! نديم گفت: قربان! من، نديم توام نه نديم بادمجان.
    و به اين ترتيب مى‏توان دريافت كه حكومت‏هاى استبدادى خاستگاه عمده‏ى چاپلوسى بوده است. بايد اشاره كرد كهچاپلوسان به خاطر منافع شخصى خودشان به تملق و مبالغه درباره‏ى خصوصيات و توانايى‏هاى توان‏مندان متوسل مى‏شوند و آنها را ستايش مى‏كنند.

اين واقعيت را نيز بايد در نظر گرفت كه بسياري از پديده‏هاي اجتماعي با گذشت زمان در رفتار جامعه نهادينه مى‏شوند و رسوب مي كنند، و اكثر مردم با آن خو مى‏گيرند؛ بنابراين حتى در صورتى كه عوامل شكل دهنده‏ى پديده‏ها از بين بروند، باز هم آن پديده‏ها به تداوم خود در عرصه جامعه ادامه مي دهند. تملق هم يك پديده‏ى كهن است و نمى‏توان انتظار داشت كه از جامعه محو شود. چون سايه‏ى استبداد براى مدتى طولانى در تاريخ و فرهنگ بومى ايران وجود داشته و باعث شده تا رفتارهاى تملق آميز ا اشاعه و گسترش داده شود.
    در محيطهاى كه چاپلوسي متدواول است ، هر نوع تعبير بايد مورد پسند طبقه‏ى ممتاز جامعه باشد. در نتيجه صداقت و پاى بندى به اصولى كه تامين كننده منافع واقعى مردم است، جاى خود را به تحسين مبالغه آميز و در نهايت به چاپلوس مى‏دهد. البته شيوه و شكل چاپلوسى متنوع و متعدد است. ممكن است به صورت‏هاى آشكار و پنهان صورت مى‏گيرد
    دادن القاب و عناوين جعلى و غير واقعى و ستودن غلط آميز طرف مقابل، يا افراد بالا دست از جمله شكل‏هاى چاپلوسى است.در اين زمينه برنامه هاي طنز تلوزيوني هم كه بي شك بدون تملق و چاپلوسي مديران سيما نمي توانسته اند تا بدين مرحله پيش آيند اين نوع چاپلوسي را به تصوير كشيده اند و با توجه به اينكه به محتواي خود اين برنامه ها هم انتقادات واقعي زيادي وارد است ، اما توانسته اند تصوير روشني از اين عمل ناپسند دربراي مخاطبان خود نمايش دهند.حال بايد يادآوري كرد كه در چه جوامعي مي توان خواستگاه اين آفات را يافت.
    چاپلوسى ويا ساير آفات اخلاقى در هر مجموعه‏اى نشان گر نا سالم بودن روابط و مناسبات و هنجارهاى حاكم بر آن جامعه است. چنين فضايى در جامعه زمانى شكل مى‏گيرد كه منزلت‏ها و نقش‏ها آن گونه كه شايسته‏ى افراد است توزيع نشود و در واقع شايسته سالاري به معني واقعي آن وجود ندارد. اگر هر شخص در جايگاه در خور نشان خود قرار گيرد و مطابق با منزلت واقعى‏اش از نقش اجتماعى مناسب برخوردار شود، مناسبات در روابط اجتماعى نيز از سلامت كافى برخوردار خواهد شد.البته در اين خصوص بايد به ظرفيت افراد متسدي امور نيز نگاه كرد.افرادي كه همواره با رفتار روشن خود اجازه نداده اند تا جو تملق و چاپلوسي حاله اي بر گرد آنان ايجاد كند كم نبوده اند.مثال تاريخي آن را مي توان به افراد بزرگ تاريخ چون ائمه اطهار ربط داده كه پيشاپيش خطرات ناشي از مدح چاپلوسانه در مورد خود را خنثي كرده اند و در سيره عملى خويش نيز هيچ گاه فرصت چاپلوسى آگاهانه يا ناآگاهانه را در اختيار اطرافيان قرار نمى‏داد و تا جايي پيش رفته اند كه عقل را معيار مناسبي براي قياس آنچه مداحين و مورخين مي گويند، قياس و ميزان براي آيندگانبر شمرده اند.متاسفانه در جوامع ما حتى گفتار بزرگان دين و معرفت نيز به فراموشى سپرده مى‏شود. كمتر كسى به ياد مى‏آورد كه على عليه السلام چگونه با چاپلوسان روبرو مى‏شد و درباره‏ى آنان چه مى‏گفت. ايشان مى‏فرمودند: »بر چهره ستايش گران، و اندام چاپلوسان خاك بيفشانيد«. و يا اين‏كه: »از دوست داشتن چاپلوس و ستايش‏گر برحذر باش؛ زيرا اين لحظه، از حساس‏ترين لحظات براى نفوذ شيطان است تا بدان وسيله كار نيك نيكوكاران را ضايع كند.«
    امام على عليه السلام هنگام ورود به شهر انباز، خطاب به كسانى كه پشت سر ايشان پياده روان بودند فرمود: »اين چه كارى است كه مى‏كنيد؟ گفتند: رفتارى است كه بدان اميران‏مان را بزرگ مى‏داريم. على عليه السلام فرمود: به خدا قسم اميران شما از اين كار هيچ سودى نمى‏برند. شما در دنياى خودتان برخودتان سخت مى‏گيريد، و در آخرت با اين كار به تيره بختى گرفتار مى‏آييد و چه زيان‏بار است مشقتى كه در پى آن كيفر دوزخ باشد، و چه سود آور است آسايشى كه با آن آسودگى از آتش دوزخ همراه باشد.«
    قداست سازى نيز به اعتقاد صاحب نظران زمينه‏اى مهم براى رواج چاپلوسى است .تجربه اروپا نشان مى‏دهد كه قداست سازى‏ها باعث مى‏شود انسان در مقابل آنچه كه مقدس نمايانيده مى‏شود، زانو بزند.
    و اگر كسى به آن مقدسات معتقد نباشد، به ريا روى مى‏آورد و كسى هم كه مى‏خواهد از اين وضع سوء استفاده كند و موقعيت خود را بهبود ببخشد با چاپلوسى بر ستايش افراطى روى مى‏آورد. به اين ترتيب بين انسان و خدا دوگانگى و تقابل پيش مى‏آيد.
    علاوه بر عوامل ياد شده، بايد به انگيزه‏ها و كنش‏هاى شخصيتى و روانى و اجتماعى اشاره كه بذر چاپلوسى را در سرزمين دل‏ها مى‏افشاند. و به اين ترتيب براى فرو كاستن از دامنه‏ى چاپ لوسى، نخست بايد به تدبيرى براى حفظ و پاسداشت حريم حقوق و اخلاق فردى همت گمارد تا آن‏كه اخلاق دست خوش مطامع قدرتمند واقع نشود؛ و تنها با شايستگى كامل، مبناى نيل به امكانات قرار گيرد.در اين زمينه كم كاري و كم لطفي متوليان امور جامعه را هم نبايد دست كم گرفت و بايد اذعان داشت كه اصلاح ساختار اداري و همچنين اجراي عملي و نه در حد شعار باور به شايسته سالاري مي تواند به از بين بردن عادات ناپسند ديرين كمك زيادي كند

•♥•.¸•♥•

16. سپاس

کاربر افتخاری فروم rezabrando آواتار ها
    نگارشها
    548

حالا که Itachi Uchiha عزیز بحث چاپلوسی رو مطرح کردن از دوستان خواهش می کنم این مقاله را هم بخوانند (مقاله یه کمی مورد داره، نمی تونم اینجا بزارمش. یه pdf پنج صفحه ایه. لینکش رو پایین گذاشتم)

نگارشها
    115

چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟ سخن چینی ( 1+1 زنی)

فشارهاي عصبي و رواني كه به اصطلاح استرس ناميده مي شود ،در زندگيروزانه ما فراوان مشاهده مي شود .

استرس شغلي يكياز مهمترين عوامل تهديد كننده سلامت روان مي باشد . اين استرس ها باعث مي شود افرادوظايف و مسووليت هاي خود را به خوبي انجام ندهند و خود و اطرافيان را دچار مشكلكنند . تاثير استرس به صورت غيبت از كار نقل وانتقالات زياد كاركنان، ارتباط هاي بين فردي نامناسب، افزايش احتمال سوانح و ... روي بازده و كيفيت كاري و عملكرد بهداشت و رفاه كاركنان و خانواده شان به طرز بارزيتاثيرگذار است .

بي ترديد محل كار، خانه دوم ماست .با توجه به اين واقعيت كه در محيطكار انرژي بيشتري صرف مي كنيم ، لازم است درخانه دوم انطباق بيشتري با محيط داشته باشيماما اين يك سوي قضيه است ، طرفديگر عوامل گوناگوني است كه در محيط كار باعث خستگي زودرس كاركنان يك سازمان مي شودو آنان در پايان روز همين خستگي و پيامدهاي آن را به محيط خانه مي كشانند و باعث بروز تنش ميان خانواده مي شوند. ازعواملي كه در محيط كار به مرور انرژي كارمندرا به صفرمي رسانند، مي توان تبعيض ،بي مهري و ناسپاسي ، شايعه پراكني و خبرچيني و ... را نام برد كه بهداشت رواني ( سلامت روح ،روان و جسم ) يك كارمند را تهديد مي كنند.بايد دانست احساس رضايت از كار، محيطكار و از خود، ۳ عامل حياتي براي انجام يك كار مفيد با بازدهي بالاست.
    بنابراينمديران سازمان ها بايد با توجه به اين عوامل به ‌آسيب شناسي محيط هاي كار بپردازند و با استفاده از اهرم هاي گوناگون، شرايطي را فراهم كنند تا بهره وري مناسب حاصل شود.

ميان دو كس جنگ چون آتش است سخن چين بدبخت هيزم‌كـــش اسـت
    كنند اين وآن دگر باره دل وي ‌اندر ميان كور بخت و خجل

يكي از شاخه‌هاي هرز زبان و عادات بسيار بد كه متأسفانه در ميان بعضي از افراد ديده مي‌شود، سخن‌چيني است.
    سخناني را از طرف يك شخص كه باعث رنجيدگي و قطع رابطه با كسي ديگر گردد به وسيله گفتن ، نوشتن، اشاره يا با ساير اسباب بازگونمودن سخن چيني گفته مي‌شود ، و از آن رو كه ايجاد ارتباط سالم و حسن معاشرت از مقاصد مهم تعليمات نبوي است كسي كه در صدد بر هم زدن اين ارتباط صميمانه برآيد و بذر كينه و دشمني و عداوت را ميان دوستان بكارد، و در مقابل دعوت خداوند كه به برادري و همبستگي و دوري از تفرقه دستور مي‌دهد ، قد علم كند ، مسلماً مرتكب بدترين گناه شده‌است: چه قتلها، جنايتها ، نزاعها و كشمكشهاي سختي كه بر اثر سخن چيني به وقوع پيوسته است ، اين خوي زشت چه خانواده‌هايي را متلاشي ساخته و بين زن و شوهر ، والدين و اولاد جدايي افكنده است.

سخن چينان به دو دسته تقسيم مي‌شوند:

1) گروهي به عمد براي ايجاد تفرقه، اختلاف و دشمني ديگران مانند كرم از اين خانه به آن خانه مي‌روند و نزد اين و آن مي‌نشينند و تا سخن يا خبري را كه به گوش خود مي‌شنوند، بلافاصله به راه مي‌افتند و با خبر چيني خود ، فتنه و آشوب برپا مي‌كنند.

2) دسته‌اي ديگر افراديكه بدون قصد و غرضي دوست دارند براي پر كردن اوقات نزد اين و آن بنشينند و از ديگران سخن چيني‌كنند، اين گروه افرادي هستند كه به قول معروف تا يك حرف و سخني به گوششان مي‌رسد، آن را يك كلاغ و چهل كلاغ مي‌كنند و در نتيجه باعث بروز تشنج و اختلاف ميان مردم و اعضاي يك سازمان و افراد جامعه مي‌شوند. از نظر دين مقدس اسلام سخن چيني يكي از رذايل اخلاقي و حرام است كه باعث محروميت انسان از بهشت و گرفتار آمدن به عذاب دوزخ مي‌شود.

خداوند متعال ارشاد مي‌فرمايند: ( و لا تطع كل حلاف مهين هماز مشاء بنميم ) { قلم : 11-10}
    از فرومايه‌اي كه بسيار سوگند مي‌خورد پيروي مكن، بسيار عيب جويي كه همواره سخن چيني مي‌كند. سپس در ادامه مي‌فرمايند : (عتل بعد ذلك زنيم) علاوه بر اينها در سنگدلي و زشت خويي و بدكاري انگشت نماست.

عوامل سخن چيني :

1- محيط بارآمدن و تعليم و تربيت :

بعضي از انسانها در محيطي رشد كرده‌اند كه طعن و بدگويي از ديگران جزو عادت و فرهنگ شان بوده است و او هم خواسته يا ناخواسته تحت تأثير قرارگرفته و با آنان هم آوا گرديده‌است.

2- حسادت و بدخواهي :

گاهي حسادت و بدخواهي نسبت به ديگران عامل مهمي در پيدايش فتنه‌جويي و سخن چيني‌است.

امام محمد غزالي به نقل از حمادبن سلمه مي‌گويد : شخصي برده‌اش را به قصد فروش به بازار مي‌برد. در موقع معامله به خريدار گفت : اين غلام هيچ عيبي به جز سخن چيني ندارد. مشتري با داشتن همين عيب به معامله راضي شد و او را خريد و به خانه‌اش برد ، مدتي سپري شد. روزي غلام به همسر ارباب خود گفت : شوهرت تو را دوست ندارد و مي‌خواهد همسري ديگر بگيرد، اگر بخواهي از اين كار منصرف شود بايد به وسيله تيغ مقداري از موي پشت سرگردن او را بريده براي من بياوري تا در آن دعا و افسوني بخوانم تا قلبش به تو مايل شود و تو را دوست بدارد.
    همان روز به ارباب خود گفت : همسر تو زني خائن است و دل به عشق ديگري داده و مي‌خواهد تو را بكشد ، اگر حرف مرا باور نداري ، امشب خود را بخواب بزن تا او گمان كند كه تو خوابيدي ، آنگاه ببين چه مي‌كند؟
    هنگام شب مرد براي استراحت به رختخواب رفت و چنين وانمود كرد كه خوابش برده ، همسرش را ديد كه تيغي در دست دارد و بر بالين او مي‌آيد ، مرد با ديدن اين صحنه يقين كرد كه زن قصد كشتن او را دارد، لذا بلافاصله بلند شد و زنش را كشت. در همين اثنا غلام به سرعت نزد خانواده زن رفت و ايشان را از قتل وي آگاه ساخت ، وقتي خبر به خانواده‌ي همسر رسيد ، همگي به خانه مرد ريختند و او را كشتند و در نتيجه ميان دو قبيله كشت و كشتاري آغاز شد. { احياء علوم الدين، ج 3 ص 158 }

3- تملق و چاپلوسي :
    در برخي موارد تملق و چاپلوسي براي جلب رضايت يا كسب منفعت از صاحبان مال و حكومت سبب بيماري سخن چيني مي‌شود. زيرا بعضي از مردم با نگرش منفي خود گمان مي‌برند كه به وسيله سخن‌چيني و هتك حرمت و فتنه ‌انگيزي ميان ديگران مي‌توانند رضايت مسئولان را جلب كنند و از اين كانال به نوايي برسند.

4- تشريح و گرم كردن مجلس :

عده‌اي از مردم گمان مي‌كنند كه غرق شدن در اموري بي‌اهميت و ناروا و ايجاد چند دستگي ميان مردم، و فسادآفريني كاري است شوخي و براي مجلس آرايي و تفريح مناسبت دارد. به محض اينكه يك نفر از ميان آن جمع از جانب كسي سخن‌ را و يا در مورد شخصي خبري را نقل مي‌كند، همه حواسشان را جمع نموده، چهارگوش و چهار چشمي، صاف و منظم مي‌نشينند، به دنبال هم مي شنوند و سخن مي‌گويند، بدون آنكه ذره‌اي احساس كسالت و خستگي كنند. بدين ترتيب عده‌اي با سخن‌چيني و غيبت به حريم حقوق و حيثيت و آبروي مردم تجاوز نموده ، فتنه و آشوب بر پا و دنيا و آخرت خود را ويران مي‌كنند.

5- عدم احساس مسئوليت مردم در بر خورد با سخن چينان :
    گاهي بي‌توجهي‌ مردم نسبت به مسئوليت خود از قبيل تكذيب نمودن ، توبيخ ، ترساندن و زشت دانستن كار آنان و گاهي با سكوت و خنديدن به سخنان‌شان كوتاهي مي‌ورزند و اين خود يكي از عوامل اساسي پيدايش بيماري سخن چيني و شيوع آن در ميان مردم مي‌شود.

بسياري از گذشتگان ما نسبت به مسئوليت خود در برابر غيبت گران و سخن چينان به خوبي آگاه بودندو با اداي مسئوليت خود راه را برآنان مي‌بستند.
    هر كه عيب دگران پيش تو آورد و شمرد بي‌گمان عيب توپيش‌دگران خواهدبرد

6- غفلت از پيامدهاي سخن چينی :
    گاهي غفلت و بي‌توجهي در مورد عواقب سخن چيني سبب گرفتارآمدن به مرداب آن است از پيامدهاي زيانبار اين پديده شوم مي‌توان به موارد ذيل اشاره‌كرد:

الف‌- قساوت قلب :
    سخن چيني مانند ساير گناهان منجر به قساوت و سختي دل مي‌شود.

ب‌- از دست دادن اطمينان و هيبت ميان مردم :
    سخن چيني باعث از دست دادن اطمينان و هيبت صاحبش از ميان مردم خواهدشد، زيرا همه‌ مي‌دانند كه كسي که عيب ديگري را براي آنان بياورد ، سخن آنها را هم براي ديگران مي‌برد و هر گاه اطمينان و باور مردم را از دست دهد، همه رشته‌هايش پنبه مي‌شود و زندگي با كرامتي براي او در ميان باقي‌نخواهد ماند.

ت‌- افلاس و بدبختي :
    سخن چين با اين عمل زشت خود علاوه بر مشكلات و گرفتاري دنيوي اگر حسناتي داشته باشد يكي پس از ديگري از دست خواهد داد و مورد خشم و غضب قرار مي‌گيرد، خشمي كه سرانجام آن آتش جهنم است.

مدير بازنشسته فروم Boss Hunter آواتار ها
    نگارشها
    2,695

این ایرانی ها تنها نیستن عادت های زشت دارن
    همه جا اینجوریه
    همین انسانها که عادت زشت دارن
    میتونن کارهای بزرگی کنند

As soon as we are born the return begins
    at once the setting forth and the coming back
    we die in every moment

20. سپاس

Sharingan
    Guest

مشكل اينجاست كه بيمار نمي دونه خودش بيماره بلكه حتي فكر مي كنه در كمال صحت و سلامت به سر مي بره. تا وقتي مردم فكر مي كنند مه "هنر نزد ايرانيان است و بس" و " ما فرهنگ كهن 3000 ساله داريم " و " ما ايرانيان مردمي خون گرم و مهمان نواز هستيم" و ساير تفكرات پوچ ديگه، هيچ وقت درماني اتفاق نخواهد افتاد.
    مشكل دوم اينه كه اين فرهنگ بدي كه ما الان پيدا كرديم طي ساليان سال به وجود آمده. و متاسفانه درمانشم به همين مدت و يا حتي بيشتر طول خواهد كشيد.
    ولي جاي خوشحاليست كه بعضي وقت ها درمان بسيار ساده تر از آني است كه تصور مي شود. همچنين در نبوغ ايراني شكي نيست. پس اگز بيمار به بيماري خود پي ببرد و واقعا در صدد درمان برآيد مي توان اميدوار بود كه ديگر هر ايراني يك ديكتاتور كوچك نخواهد بود!

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    625

همیشه شنیدیم که میگن: "هنر نزد ایرانیان است و بس" یا اینکه ایرانی ها انسان های باهوش و بانبوغی هستن...

این جدول متوسط ضریب هوشی ملت های جهان ئه، که در سایت دایره المعارف معروف ویکی پدیا قرار داده شده، روش کلیک کنید تا اندازه ی بزرگشو ببینید:

از بین 81 کشور، ایران 56 ام شده!...معلوم نیست اگر ضریب هوشی همه ی کشورهای دنیا اندازه گیری میشد، رتبه مون چی میشد!

البته باید گفت که نمیشه 100 % به این جدول اعتماد کرد...چون در کشور ما شرایط خاصی حاکمه...و مثلا مثل آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه و... نیست که همه چیز منظم و طبق قانونه و کسی تو کار مردم دخالت نمی کنه...مردم ایران دارای محدودیت هایی هستن... برای مثال یک آهنگساز یا خواننده ی راک تو این کشور نمی تونه راحت استعدادشو بروز بده...

ولی در هر حال این لیست رو چون دانشمندان روش کار کردن و یه کار تحقیقی استاندارد روش انجام شده میشه گفت که درسته.
    یعنی الان ضریب هوشی مردم ما همینقدره... ولی اگر شرایط بهتر بشه، این ضریب هم بهتر میشه...

23. سپاس

کاربر افتخاری فروم
    نگارشها
    625

ضمنن از دوستان خواهش می کنم از گذاشتن مطالب طولانی خودداری کنن...فقط یک قسمت از مقاله ی اصلی رو بذارین...

صفحه 1 از 8 123 ... آخرینآخرین

Tags for this Thread

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

قوانین ارسال